17 Ağustos depreminin 22. Yılı Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anıldı

17 Ağustos 1999 depreminin 22. yılı Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kuran tilaveti ile başlayan programda deprem gecesinde vefat eden vatandaşlar için dualar da edildi. İlahi ve o gece yaşanılanlara dair video gösterileri eşliğinde devam eden program gece 03.02’de edilen son duanın ardından son buldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 22. yıl anma etkinlikleri kapsamında Demokrasi Meydanı’nda etkinlik düzenledi. Sakarya tarihinin en acı gecelerinden biri olan 17 Ağustos vatandaşlar ile birlikte edilen dualarla yeniden anıldı. İstiklal Marşı ve Kuran tilaveti ile başlayan programda gece boyunca o kara gecede hayatını kaybeden vatandaşlar için dua edildi. İlahi dinletisi ve 17 Ağustos gecesine dair görüntülerin  yer aldığı programa AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Müftüsü Hasan Başiş, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ bürokratları katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program ise gece 03.02’de edilen dua ile son buldu.

“O gece kelimelerle ifade edilemez”

Şehir dışında katılması gereken yoğun programlarından dolayı anma etkinliklerine katılamayan Başkan Ekrem Yüce ise program öncesi yayınladığı mesajında, “17 Ağustos gecesi, çok zor bir geceydi. O acıyı, bizzat yaşayanlardan biri de ben ve ailemdi. Saatler 03.02’yi gösterdiğinde inanılmaz bir sarsıntı oldu, kıyametin koptuğunu zannettik. Bu anlarda bir insanın yaşadığı duygular ve aklından geçenler kelimelerle ifade edilemez. Erenler’de belediye başkanıydım, evim yıkıldı. Her yer patlamıştı ancak Allah bizi korudu. O gece işittiğimiz feryatlar, gözlerimizle gördüğümüz acılar tarif edilemezdi. Biz hayatımız boyunca çok kuyruk görmüştük ancak o gece ilk kez cenaze kuyrukları oluştuğuna şahit olduk. Bu depremin ismi Gölcük Depremi değil ‘asrın depremi’ olmalıydı. Üzerinden tam 22 yıl geçti. Binlerce canımızı toprağa koyduk. Aralarında bebeklerimiz, evlatlarımız ve kardeşlerimiz vardı” dedi.

Afetlere karşı hazır olmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz

Depremin üzerinden geçen 22 yılın ardından yaşanan acıların tazeliğini koruduğunu ifade eden Başkan Yüce, “Kaybettiğimiz 17 bin 480 vatandaşımızın acısı, hala yüreğimizde. O günkü gibi yüreğimiz parçalansa da güçlü olmalıyız. Çok güçlü davranıp, yeni felaketlere karşı kendimizi savunmalıyız. Biz biliyoruz ki deprem değil, tedbirsizlik öldürür. Biz afetlere karşı hazır olabilmek için, gerekli tüm çalışmaları yürütüyoruz. Sakaryamız bir daha o kara günleri yaşamasın diye, riskleri ölçüyor ve şehrimizi buna göre yeniden inşa ediyoruz. Yaşadığımız acıları unutmuyor, başımızı yastığa her koyduğumuzda kaybettiklerimizi hatırlıyoruz. Allah bizlere o kara, toz duman, gürültülü geceyi yaşatmasın. Enkazın altında son nefesini veren canlarımız, cennette en yakın arkadaşlarımız olsun. Bu vesileyle 17 Ağustos Depremi’nin 22’inci yıl dönümünde Sakarya’da ve civar illerde kaybettiğimiz canları rahmetle anıyor, yâd ediyorum” mesajını Sakaryalı hemşerileri ile paylaştı.

 

Son Haberler