2023-2024 Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Testleri Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Temel Spor Eğitimi alacak öğrencilerin test süreçleri başladı.

Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programının amacı; sağlıklı ve hareketli yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünü geliştirmek, sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıyla çocuk ve gençlere sporu sevdirerek onları sporla tanıştırmak, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit ederek spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamaktır.

Bu amaçla Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak ilimizde öğrenim gören 3. sınıf öğrencilerinin yetenek tarama testlerine ulaşmasını sağlayarak bu testlerde başarılı olan 3. sınıf öğrencileri ise Mart ayı içerisinde modül eğitimlerine yönlendirilecektir. Önceki yıllarda kapsamlı teste katılmış olan 4., 5. ve 6. sınıf öğrencileri ise E-Devlette yer alan sportif karnelerine göre spor branşlarına yönlendirilecektir.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç konu hakkında; geçen sene bu proje kapsamında çok önemli bir artış sağlayarak bir önceki yıl %39 ’da olan seviyeyi %70’e çıkardık. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılında da yetenek taraması ölçümlerinde 16 ilçemizde 248 okulumuzda 16.607 öğrencimizle buluşacağız ve inşallah bu oranı %80’in üstüne çıkaracağız. Amacımız tüm okullarımızdaki öğrencilerimizin her birine ulaşarak spor kültürünü aşılamak, yetenek keşiflerini yapmak ve onları spor branşlarına yönlendirmektir.

Geçtiğimiz yıl son 6 yılın en başarılı grafiğinin ortaya çıkmasına emek harcayan ve ter döken tüm çalışma arkadaşlarıma, Milli Eğitim Müdürlüğüne, il öğretmenlerimize, veli ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Tüm çocuklarımıza sporla dolu sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyorum açıklamasında bulundu.

Son Haberler