Salı, Mart 28, 2023

9 ayda 18 bin 870 iş arayan İŞKUR aracılığıyla istihdam edildi

Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 4. olağan toplantısı Vali Yardımcısı Selda DURAL başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda işverenlerin ve özellikle sanayi sektörünün artan işgücü talebine yeteri kadar işçi bulmakta zorlanıldığı belirtildi. Bunun yanında, İlin 2021 yılı istihdam verilerinin de değerlendirildiği toplantıda,  yılın ilk 9 ayında Sakarya’ da 18 bin 870 iş arayanın İŞKUR aracılığıyla istihdam edildiği belirtildi.   Ayrıca, yine aynı dönemde İŞKUR’ un düzenlediği Mesleki Eğitim Kursları,  İşbaşı Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar aracılığı ile 10.021 kişinin iş ve meslek sahibi olduğu ifade edildi. 

Yılın ilk 9 ayında Sakarya’ da 18 bin 870 iş arayan İŞKUR aracılığıyla istihdam edildi.  

İlin istihdam ve mesleki eğitim planlaması için yılda 4 defa toplanan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı 4. olağan Ekim ayı toplantısı Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Selda DURAL başkanlığında düzenlenen toplantıya, kurul üyesi daire müdürleri, işçi ve işveren sendikaları temsilcileri, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı, Sakarya Üniversitesinden öğretim üyeleri ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Temsilcisi katıldı.

Toplantıda yapılan sunumda, İŞKUR’ un Sakarya’da 2021 yılının ilk 9 ayında işverenlerden 30.556 kişilik açık işgücü talebinin alındığı ve 18.870 iş arayanın Kurum aracılığı ile işe yerleştirildiği belirtildi. Yine bu dönemde düzenlenen Mesleki Eğitim Kursları,  İşbaşı Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar aracılığı ile 10.021 kişinin de iş ve meslek sahibi olduğu ifade edildi. İstihdamın artırılmasına yönelik düzenlenen programlardan 5.714 erkek,  4.307 kadın katılımcının istifade ettiği bildirildi. 

Sanayi sektörünün işgücü talebi artmakta…  

İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA, işverenlerin ve özellikle sanayi sektörünün artan işgücü talebine yeteri kadar işçi bulmakta zorlanıldığını belirtti.

Vasıflı-vasıfsız iş arayanlara ve özellikle genç işgücüne çağrıda bulunan İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA, “İŞKUR sizlere yeni istihdam fırsatları sunmaktadır. İŞKUR portalını kullanarak iş arayan kaydı yapabileceğiniz gibi yüzlerce işgücü talebine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Kurumumuzda her iş arayan için görevlendirilen İş ve Meslek Danışmanınıza başvurarak durumunuza uygun işgücü talepleri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Kalıcı ve uzun süreli istihdam için meslek edindirme kurs ve programlarımızdan da yararlanabilirsiniz. Dolayısıyla, durumunuza uygun olan alternatif işgücü ilanlarımız ile meslek kurslarımızdan yararlanarak istihdama katılmak isteyenleri İŞKUR’a bekliyoruz.” çağrısında bulundu.

İŞKUR’un hem istihdamı korumak hem de artırmak gibi bir misyonu vardır…

Vali Yardımcısı Selda DURAL, “İŞKUR’un hem istihdamı korumak hem de artırmak gibi bir misyonu vardır. Zira İŞKUR, salgın sürecinde istihdamı korumak için Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Destekleri ile çalışanlara ödemede bulunarak istihdamı koruma görevini başarı ile yerine getirmiştir. Diğer taraftan, normalleşme süreciyle birlikte istihdamın artırılmasına yönelik programlarla İŞKUR bu görevini devam ettirmektedir. Ayrıca, SGK kayıtlarımıza göre Ağustos-2021 ayı itibariyle de çalışan sigortalı sayımız 237.775 kişi olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantı, istihdam ve mesleki eğitim uygulamaları hakkında çeşitli görüş ve önerilerin değerlendirilmesinin ardından sona erdi.

 

- R E K L A M -

Son Haberler

Dünya Tiyatrolar günü SGM’de kutlandı

Sakarya Büyükşehir SGM’de 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününe özel gölge oyunu gösterisi düzenlendi. Hem güldüren hem eğlendiren gölge oyununu...