Adapazarı Kültür Sanata Yoğun İlgi Sürüyor

Adapazarı Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri zengin içerikleriyle devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ünlü fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman, Tarih Profesörü Haşim Şahin ve tiyatro sanatçısı Seçkin Bayramoğlu kültür sanat dostları ile buluştu. Orhangazi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Gençlik Konserine ise öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 Dopdolu İçerikler

Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri, zengin içerikleriyle kültür sanat dostlarının beğenisini kazanıyor. Kasım Takvimi kapsamında ikinci haftanın ilk programında tiyatro sanatçısı Seçkin Bayramoğlu, Hacivat Karagöz gösterisini öğrencilerle buluşturdu. Berna Yılmaz İlkokulunda gerçekleşen programa öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

Fotoğraf Güzeli Aramaktır

Sakaryalı ünlü fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman, İl Halk Kütüphanesinde “Üstadın Kadrajından” söyleşisinde sevenleri ile buluştu. İlkokul ikinci sınıftan mezun olduğu yaz tatilinde bir fotoğrafçıda (Foto Lale-Mustafa Elele) çırak olarak işe girmesi ile fotoğraf serüveninin başladığını anlatan İbrahim Zaman, fotoğraf sanatı ile ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaşarak, “ Fotoğraf rahatlatıcıdır, huzur vericidir, gönül hoşluğu kazandırır. Fotoğraf güzeli aramaktır. İnanarak deklanşöre basmadığınız sürece fotoğraf çöpe gidecektir. Fotoğraf için önce ışığı tanımalısınız. Işık sizi rezil de eder, vezir de eder. Doğa tabiat fotoğraflarında ışık tam karşıda olmamalı. Benim için fotoğrafı meydana getiren ilk unsur ışıktır, bunu adeta bir slogan gibi kullandım. Son nefesime kadar benim savunacağım fotoğrafta ilk unsur ışıktır. Sonrasında tabi ki kompozisyon, kadraj, leke dağılımı, grafik gibi birçok fotoğrafça kural geçerlidir.  Ben en başa ışığı koyarım ve diğer unsurları da kusursuz yerine getirmeye çalışırım. Çünkü ışığı tanımadan iyi fotoğrafçı olunmaz. Bunu ilke edinmiş genç arkadaşlar ilerleme kaydeder ve fotoğraf sanatının her basamağını emin adımlarla çıkarlar.” diye konuştu. 

Kişisel Tarih Ne Zaman Başlar?

Sakarya Üniversitesi’nden Tarih Profesörü Haşim Şahin, Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki “Tarih Bize Ne Söyler?” başlıklı söyleşide öğrencilere hitap etti. Şahin, “Kendinizi tanıdığınızı anladığınız zaman, hangi alanda yeteneğe sahip olduğunuzu, bu dünyada neden var olduğunuzu anladığınız zaman kişisel tarihiniz başlar. İnsanın kendini bilmekten amacı yaratılış gayesini anlamasıdır. Önemli olan belli bir kalıba sokmaya çalışmadan yeteneklerinizi keşfedebilmektir. Büyük başarılar için çok büyük yaş, çok büyük tecrübe denilebiliyor modern dönemde. Bu yanılgıya kapılmadan öğrenmek, araştırmak, seyahat etmek çok önemlidir. Hiçbir zaman kendinizi zayıf hissetmeyin. Kitapların hepsini okumaya ömür yetmez ancak araştırarak öğrenmek, seyahat etmek kişisel tarihinize çok önemli katkılar sağlar.” dedi.

Gençlik Konseri

Haftanın bir diğer programı ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Mikrofon Sende-Gençlik Konseri” idi. Gençlerin birbirinden güzel sahne performanslarının olduğu gecenin sonunda Başkan Mutlu Işıksu, öğrencilere teşekkür etti. Işıksu, “Bu güzel gece için Milli Eğitim camiamıza ve Güzel Sanatlar Fakültemize teşekkür ediyor, ilgi gösteren öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Adapazarı Kültür Sanat, dolu dolu içeriklerle devam edecek.” ifadelerini kullandı. Haftanın son programı, Orhangazi Kültür Merkezi’nde “Küçük Ayak”  çocuk sineması gösterimi olurken, etkinliğe çocuklar ve ailelerinin ilgisi yoğundu.

Ekin Uzunlar Sevenleri İle Buluşuyor

Kasım Kültür Sanat Etkinliklerinde 3. Haftanın ilk programı Orhangazi Kültür Merkezi’nde konser etkinliği olarak gerçekleşecek. Sevilen sanatçı Ekin Uzunlar, hayranları ile buluşacak. 16 Kasım Salı günü gerçekleşecek konser, saat 20.00’de başlayacak.

Son Haberler