Afet Risk Azaltma Proje Yarışması Sergi Heyecanı

Türk Japon Vakfı (TJV), MEB, AFAD ve Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) ile 2024 yılında ikincisi gerçekleştirilen “Afet Risk Azaltma Proje Yarışması”na gönderilen, derece alan ve afet eğitimlerinin okul öncesi dönemden başlayarak hayatın içine aktarılması mesajını vurgulayan eserlerden meydana gelen “Afet Risk Azaltma Proje Yarışma Sergisi” heyecan oluşturdu.

SERGİYE TAM PUAN

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Türker Erol Özen, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Adapazarı İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri, Türk Japon Vakfı 2. Başkanı ve Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı Türkiye Ofisi Kıdemli Danışmanı Doç. Dr. Emin Özdamar ve okul-kurum müdürleri tarafından açılışı gerçekleştirilen sergi, ziyaretçilerinden tam puan aldı.

KÜÇÜKLERDEN BÜYÜKLERE MESAJLAR

Adapazarı Bilim ve Sanat Merkezi Sınıf Öğretmeni Şenol Uçarsu’nun danışmanlığını yaptığı “Konuşan Afet Çerçevesi” projesi ile Elif Su Kocaoğlu Türkiye İkinciliği, Afet Bilgi Sistemi (AFBİL)” projesi ile  Berra Peker ve Ayşe Erva Aydın Türkiye Dördüncülüğü, Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Seher Uçarsu’nun danışmanlığını yaptığı “Afet Küpü” projesi ile Şeyma Kayınoğlu Türkiye Üçüncülüğü kazanarak büyük başarı elde ettikleri eserlerden oluşan sergide öğrenciler, katılım sağlayanlara projelerini tek tek anlatma ve mesajlarını iletme fırsatı da yakaladılar.

DOĞAL OLAYLAR AFETE DÖNÜŞMESİN!

Türk Japon Vakfı 2. Başkanı ve Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı Türkiye Ofisi Kıdemli Danışmanı Doç. Dr. Emin Özdamar: “İkincisini düzenlediğimiz “Afet Risk Azaltma Yarışması”na Sakarya ilinden katılım çok yoğundu. Bu bize öğretmenlerimizin ve velilerimizin öğrencilerin arkasında olduğunu ve onları desteklediğini bu durumun da yarınlar adına çok kıymetli olduğunu gösterdi. Doğal olayların afete dönüşmemesi için özellikle çocuklardan başlayarak ailelerle birlikte bu bilinci oluşturmaya ve yaymaya çalışıyoruz.” şeklinde düşüncelerini ifade ederek katılım ve destek sağlayanlara teşekkür etti.

FARKINDALIKLAR HAYAT KURTARIR!

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş: “Yaşadığımız son depremler afetlere karşı dayanıklı bir ülke olabilmek adına alt ve üst yapıların fiziksel olarak dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini, toplumun her kesiminde afet tehlike ve riskleri karşısında farkındalıkların artırılmasını, küçük yaştan başlayarak afetler konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmak doğru davranış, uygulamaların bilinmesi ve benimsenmesi ayrı bir önem arz etmektedir.” şeklinde konuşma yaparak hazırladıkları projeler ve kazandıkları Türkiye 2.si, Türkiye 3.sü, ve Türkiye 4. sü dereceleri ile eğitim camiasına gurur yaşatan, edinilen bilgiyi başarıyla uygulamaya dönüştüren öğrencileri ve danışman öğretmenleri tebrik etti.

Bakırtaş; “Afet Risk Azaltma Proje Yarışma Sergisi”ne katılım sağlayan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’ya, Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne, Doç. Dr. Emin Özdamar’a, okul-kurum müdürlerine, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere destekleri, katkıları adına da teşekkür etti.

 

Son Haberler