‘Akçay Mahallemiz artık seslerinin duyulmasını ve sorunlarının çözülmesini istiyor’

Sakaryalı Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Sapanca İlçesi Akçay Mahallesi’nin yol, imar, çevre kirliliği ve bir kısmının SİT alanı ilan edilmesiyle ilgili önemli sorunları olduğunu belirterek, bu sorunların ivedilikle çözülmesinin beklendiğini söyledi.

Ender Serbes, Akçay Mahalle Muhtarı İlhan Sezer ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve çözüm önerileri konusunda bilgi aldı. Serbes, yaptığı açıklamada, Akçay Mahallesi’nin uzun yıllardır devam eden sorunları olduğunu, ancak bu sorunların çözülemediğini kaydetti.

30 YILLIK SİT ALANI SORUNU

1991 yılında mahallenin bir kısmının SİT alanı ilan edildiğini dile getiren Serbes, bu sebeple SİT alanı içerisinde kalan konut sahiplerinin büyük sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Serbes, “Akçay Mahallesi’nin bir kısmı SİT alanı ilan edilmiş. Onlarca ev bu alan içerisinde kalmış. Ancak neden SİT alanı ilan edildiğiyle ilgili yeterince açıklama yapılmamış. Bu karar sebebiyle SİT alanı içerisinde evleri olan mahalle sakinleri evlerine 30 yıldır çivi çakamıyorlar. Bunun için çok fazla prosedür ve maddi külfet gerekiyor. Evlerini onaramıyorlar, yeni ev yapamıyorlar. Ayrıca alt yapı ve üst yapı hizmeti de alamıyorlar. Evlerine doğalgaz bağlatamıyorlar. Mahalle halkı 30 yıldır bu sorunu yaşıyor. Bir an önce bu sorunun giderilmesini bekliyorlar. Mahallenin SİT alanından çıkartılmasını istiyorlar.” diye konuştu.

AKÇAY DERESİ KİRLİ AKIYOR

Çevrede bulunan maden ocaklarından malzeme taşıyan ağır tonajlı araçlarının, mahalle yollarını kullanılamaz hale getirdiğini, Yüksek Hızlı Tren çalışması sebebiyle Akçay Deresi’nin kirletildiğini dile getiren Serbes, mahalle sakinlerinin bu konudan büyük sıkıntı yaşadıklarını aktardı. Serbes, açıklamasına şöyle devam etti: “Bazı yolların durumu o kadar kötü ki araçla seyahat etmeniz çok zor. Çünkü ağır tonajlı kamyonlar yolları çökertmiş. Otomobil ve benzeri araçlarla bu yollarda güvenli bir sürüş yapmak çok zor. Yollar delik deşik. Arabaların altı vuruyor. Yağmur yağdığında sıkıntı daha da büyüyor. Bu yollara belediye sık sık bakım yapmalı, yada kamyonların geçiş güzergahı mahalle halkının mağdur olmayacağı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Yetkililerden ilgi ve çözüm bekliyorlar. Gerçekten araçlarıyla evlerine ulaşmada büyük sıkıntı çekiyorlar. Ayrıca Yüksek Hızlı Tren tünel çalışmalarından dolayı Akçay Deresi kirleniyor. Derede kirliliğin önlenmesi için mutlaka tedbir alınmalı. Yine her yağmur yağdığında mahallede bulunan okulun bahçesi göl oluyor. Önümüz kış ve okulların açılmasına az bir süre kaldı. Sağlıklı bir eğitim için okul bahçesinde su birikmesinin önüne geçecek çözüm bir an önce üretilmeli.”

İMAR SORUN

Mahallenin diğer önemli bir sıkıntısının da, imar sorunu olduğunu anlatan Serbes, mahallenin büyük bir kısmında imar düzenlemesinin olmadığını kaydetti. Bu sebeple Akçay’ın konutlaşmada sıkıntı yaşadığını, altyapı ve üstyapı hizmeti alamadığının altını çizen Serbes, “ İmar mahallenin en önemli sorunlarından birisi. İmar konusunda küçük bir alanda çalışma yapılmış ancak devamı gelmemiş. İmar olmadığı içinde mahallede konutlaşmada sıkıntı yaşanıyor. Yeterince altyapı ve üst yapı hizmeti alınamıyor. Akçay uzun yıllardır imar sorunu yaşıyor. Bölge halkı bir an önce belediyeden imar düzenlemesi çalışmalarının bitirilmesini istiyor. Bu konuda Sapanca ve Büyükşehir Belediyesi’nden yardım bekliyor.” şeklinde konuştu.

FUTBOL SAHASI TAMAMLANMALI

Ender Serbes, mahallede bulunan ve yarım bırakılan futbol sahasının da eksikliklerinin tamamlanıp hizmete açılması gerektiğini de belirterek açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Akçay Mahallemizde güzel bir yerde futbol sahası için yer ayrılmış. Kenarları duvarla çevrilmiş. Ancak belli bir süre sonra öylece bırakılıp kaderine terk edilmiş. Sahanın altyapı ve üst yapısı tamamlanmamış. Sahanın esikliklerinin bir an önce tamamlanarak gençlerin ve sporseverlerin hizmetine açılması gerekir. Böyle bir alanın atıl tutulması, kaderine terk edilmesi gerçekten çok üzücü. Akçay halkı, yetkililerden seslerinin duyulmasını ve sorunlarına ivedilikle çözüm bulunmasını bekliyorlar.”

Son Haberler