‘Aşağıdereköy ve Yukarıdereköy’ün D-100 çığlığı duyulmalı’

Sakaryalı Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, D-100 Karayolu güzergahında bulunan Aşağıdereköy ve Yukarıdereköy sakinlerinin, evlerine ve tarlalarına güvenli şekilde ulaşmaları için, üst geçit ve yan yol taleplerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

ÖLÜMLÜ KAZALARA ÜST VEYA ALT GEÇİT SON VEREBİLİR

Ender Serbes, Serdivan Aşağıdereköy Mahalle Muhtarı Nevzat Ayvaz ve Yukarıdereköy Mahalle Muhtarı Seyfullah Abacıoğlu ile bir araya gelerek ulaşım sıkıntısı ve çözüm önerisi konusunda bilgi aldı. Serbes, yaptığı açıklamada, iki mahallenin en önemli ortak sorununun, D-100 Karayolu’ndan yapılması gereken araç bağlantı yolu olduğunu kaydetti. Aşağıdereköy ve Yukarıdereköy’e halen D-100 Karayolu’dan cep kavşaklarla ulaşım sağlandığını hatırlatan Serbes, “Bu durum yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarına sebep oluyor. Yol o kadar yoğun ki; bölge halkının traktör ve araçlarıyla cep kavşaklardan geçmeye çalışmaları büyük tehlike oluşturuyor. Bu da sık sık üzücü kazaları kaçınılmaz kılıyor. Bu sebeple halk  D-100 Karayolu’dan iki mahallenin ortak bir noktasından güvenle evlerine ulaşacakları yan yollar ve alt/üst geçitler yapılmasını istiyorlar.” dedi.

TRAKTÖRLE TARLALARA GÜVENLE GİTMEK İSTİYORLAR

Serbes, Aşağıdereköyü’ün 530, Yukarıdereköy’ün 150 hane olduğunu dile getirerek, bölge halkının tarımla uğraştığını vurguladı. İki mahalle sakinlerinin tarlalarına gitmek içinde D-100 Karayolu’nu kullanmak zorunda kaldıklarını ifade eden Serbes, “Bölge çiftçileri D-100 Karayolu güzergahında bulunan tarlalarına giderken büyük tehlike atlatıyorlar. Karayolunda traktörle seyretmek büyük risk oluşturuyor. Bu sebeple Aşağıdereköy ve Yukarıdereköy sakinleri tarlalarına ulaşmak için yan yol talep ediyorlar. Bu konuda 2014 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak evlerine ve tarlalarına güvenle ulaşmak için yan yol ile alt veya üst geçit talebinde bulunmuşlar. Ancak aradan 7 yıl gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen halen bu konuda talepleri çeşitli bahaneler öne sürülerek karşılanmamış.” diye konuştu.

YÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇÖZEBİLİR

Konunun geçen yıl yeniden gündeme geldiğini, bu kez Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni adres gösterdiğini anlatan Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sorunun çözümüne ilişkin karayolları tarafından verilen bilgi notunda, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen ‘Adapazarı D-100 Çaykışla-Yukarıdereköy Mevkileri Arası Etüt ve Proje Mühendislik Hizmet İşi Projesini’ hatırlatıldı. Proje kapsamında belediye tarafından D-100 üzerindeki kavşakların farklı seviyeli olarak tasarlandığı belirtilerek projenin yapım ve proje çalışmalarının, belediye tarafından yapılmasına ilişkin protokolün karayollarına sunulması beklendiği vurgulandı. Ancak şu ana kadar bu konuda da bir gelişme yaşanmadı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü bu konuda bir protokol yaparak iki mahallenin yan yol ile alt veya üst geçit talebini bir an önce karşılamalıdırlar. Aşağıdereköy ve Yukarıdereköy bu konuda bir an önce çözüm bekliyor. Çığlıklarının duyulmasını istiyorlar. Evlerine ve tarlalarına giderken bir kaza sonucu ölmek istemiyorlar. Özellikle bu konuda Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden duyarlılık bekliyorlar.”

Son Haberler