Perşembe, Kasım 30, 2023

Ayça Taşkent, açıklanan fındık fiyatlarına tepki gösterdi

CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, açıklanan fındık fiyatlarına tepki gösterdi. Maliyetin altında açıklanan fındık fiyatları hakkında basın açıklaması yapan CHP’li Taşkent, üreticilerin yaşadığı ve yaşayacağı mağduriyetlere dikkat çekti. İktidarın fındık üreticilerinin taleplerine gözünü kulağını kapattığını vurgulayan Taşkent’in açıklaması şöyle:

Derin bir ekonomik krizin içindeyiz. Yurttaşlar her gün yeni bir zam dalgasına uyanıyorlar fakat açıklanan fındık fiyatları hala maliyetin altında kalıyor. Fındık üreticisinin maliyeti 85 liranın üzerindeyken ve üreticinin talebi 120 lira iken, maalesef 82.5 lira fındık fiyatı açıkladılar. Çiftçi nasıl, neden toprağa insin? Fındık üreticisinin taleplerine gözlerini kulaklarını kapadılar. Emeğin hiç mi değeri yok? Üreticilerimizin hiç mi kıymeti yok? Bu fiyat kime yarayacak? Fındık üretimi yapan diğer ülkelerle fiyat bazında aramızda uçurum var. Belirledikleri bu fiyat işte o ülkelere, tekelci zihniyetlere yarayacak.

Türkiye’de yaklaşık 500 bin aile geçimini fındıktan sağlıyor. Sakarya, fındık üretiminde ülkemizde üçüncü sırada yer alıyor ve birçok kişi geçimini fındıktan sağlıyor ama fındık üreticisine reva görülen fiyatlar içler acısı. Görünen o ki, üreticinin değil tekelci zihniyetin çıkarına göre fiyat belirlendi ve bu kesinlikle kabul edilemez bir durum. Fındık üretim maliyetleri ortadayken böyle bir fiyat açıklanması üreticileri uluslararası karteller, finans ve bankacılık sistemine kurban etmektir. Bu haksız ve acımasız durumu başta fındık üreticileri olmak üzere tüm kamuoyunun dikkatine sunuyorum. 

Son Haberler