Bakkallar hayırseverlere ‘Zimem’ çağrısı yaptı

SAKARYA- Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmek için  hayırseverlere ‘ Zimem ’ çağrısı yaptı.

Ecdat yadigarı olan Zimem (Veresiye) Defterinin satın alınması uygulamasıyla mahallerdeki ihtiyaç sahiplerine el uzatılacağını hatırlatan Başkan Akdardağan, “Hiç tanımadığı birinin borcunu hayır için ödeme anlamına gelen bu örnek davranış son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Zimem, yani veren elin, alandan elden haberinin olmadığı çok anlamlı ve güzel bir davranıştır. Bize düşen bu anlamlı geleneğe sahip çıkarak yaygınlaştırmak ve yaşatmaktır. Son yıllarda ilimizde de yaygınlaşan ve hepimizi mutlu eden bu anlamlı davranış sayesinde hem esnafımızın hem de ihtiyaç sahiplerinin yüzü gülmektedir. Böylesine anlamlı ve güzel davranışın ilimizde yaygınlaşması için yöneticilerimize, siyasilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve hayırseverlerimize çok işi düşüyor.” Dedi. 

Akdardağan, “Esnaflarımızın temsilcileri olarak, biz de bu hayra vesile olmak için her yıl yaptığımız çağrımızı tekrarlıyoruz. Mahallelerimizdeki bakkallara borcunu ödeyemeyen veya ödemekte güçlük çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın borcunu zimem geleneği ile kapatalım. İçinde bulunduğumuz mübarek ayda hayırseverlerimizin bakkallarımızdan satın alacağı her bir veresiye defteri veya defter yaprağı ile gönüllerini ısıtalım. Yine zekâtını veya fitresini vermek isteyen iş insanlarımız, hayırseverlerimiz ve vatandaşlarımıza zimem defteri satın alabilirler. Böylece hem ihtiyaç sahibini hem de esnafımızı sevindirelim. Zimem ile hayırda bulunmak isteyen vatandaşlarımız şehrimizdeki tüm bakkallarımızı ziyaret edebilir ve odamızdan detaylı bilgi edinebilirler.” Dedi.

Son Haberler