Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Bakkallar Odasından son gün uyarısı

- REKLAM -

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, bu yıl için ödenecek olan tütün, alkol ve nargile satış ruhsatlarının ücret bedellerinde süre uzatımıyla ilgili uyarıda bulundu.

2022 yılında uygulanacak olan tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satış belgesi ve belge süre uzatım bedelleriyle ilgili son gün uyarısı yapan Başkan Akdardağan, “Oda olarak üyelerimizin satış belgesi işlemlerini 28 Mart Pazartesi günü mesai bitimine kadar yapacağız. Başvuru halinde üyelerimize yardımcı oluyoruz. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen başvuru süresi ise 31 Mart 2022 Perşembe günü sona erecektir.” Dedi.

Akdardağan, “Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından tütün mamulleri ve alkollü içkilere yönelik toptan satış belgeleri bedeli bu yıl için 12 bin 925 TL, tütün mamulleri perakende satış belgeleri büyükşehir belediyesi sınırları içinde 665 TL, ilçe merkezlerinde 440 TL, diğer mahallerde 160 TL olarak uygulanacaktır. Açık içki satış belgeleri bedelleri de büyükşehir belediyesi sınırları içinde 2 bin 775 TL, diğer mahallerde Bin 65 TL olarak ödenecektir. Nargilelik tütün mamulü sunum uygunluk belgesi için de büyükşehir belediyesine dahil ilçelerde 6 bin 750 TL, diğer mahallerde 66 bin 200 TL olarak ödenecektir.” hatırlatmasında bulundu.

İlimizdeki fiyatlandırmalarda büyükşehir statüsünün geçerli olduğunu vurgulayan Başkan Akdardağan, “Belirtilen süre içinde uzatım bedellerini yatırmayanların belgeleri Nisan 2022’de sona erecektir. Bu tarihten sonra ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde 4733 sayılı kanunun gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Süre uzatım işlemi yaptırmayanların faaliyete devam etmek istemeleri halinde yeniden belge alacaklar. İlk defa satış belgesi talebinde bulunacaklardan da aynı bedeller alınacaktır. Ayrıca satış belgesi alacak olanlar işyeri açma ruhsatlarının aslını ibraz etmek zorundalar. İşlemleri usulüne uygun tamamlayanlara bakanlığın TAPDK logolu satış belgeleri verilecektir. Yenilenmiş TAPDK satış belgesini almayanlar bedellerini yatırsalar dahi satış yapamayacaklardır. Açıklanan sürelerin aşılmaması ve belgelerin eksiksiz tamamlanması konusunda esnafımızı uyarıyoruz.” Dedi.

Son Haberler

Hentbol Türkiye Kupası Sakarya’da sahibinin olacak

Hentbol Erkekler Türkiye Kupası Dörtlü Finalleri 28-29 Mayıs tarihlerinde Sakarya’da yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ile Hentbol Federasyonu arasında imzalanan protokol...