Pazartesi, Ekim 25, 2021

‘Basın demokrasinin güvencesidir’

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federayonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur yazılı bir açıklama yaptı.

Matur’un açıklaması şöyle;

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlansa da, 112 yıl önce kaldırılan sansürün bugün farklı şekillerde uygulanıyor olması nedeniyle artık bugünü bayram olarak nitelemek zorlaşmıştır. Bu nedenle biz gazeteciler bugünü artık “Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü” olarak görüyoruz.

Bugün iktidarıyla, muhalefetiyle herkesin şikayet ettiği sosyal medyadaki kirli bilginin yayılma hızı, doğru bilgiye, yani gerçek gazeteciliğe duyulan ihtiyacı her geçen gün arttırmaktadır. Buna rağmen demokrasinin vazgeçilmezi olan gazetecilik mesleği çok zor şartlar altında ifa edilmektedir. İfade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar ve gittikçe kötüleşen ekonomik koşullarla işsizlik, gazeteciler için bir kaçınılmaz son haline gelmiştir. Bugün ülkede artık sayıları on binleri aşan işsiz gazeteciler bulunmaktadır.
Böyle bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın, milletin müşterek sesidir” sözüne uygun bir şekilde halkın sesi olmak için çabalayan biz gazeteciler, bir yandan meslek onurunu, diğer yandan demokrasiyi korumak adına yılmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde görevini yerine getiren özgür basının demokratik toplum düzenlinin korunmasının en büyük güvencesi olduğuna inanıyoruz.  Bu inançla 24 Temmuzları bayram olarak kutlamak dileğiyle tüm meslektaşlarımızın “Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü”nü kutluyoruz.

İlgili Haberler

- REKLAM -

Son Haberler

SUBÜ Genç Kalite Topluluğu YÖKAK çalıştayında

Kalite çalışmalarına devam eden SUBÜ’de Genç Kalite Topluluğu, YÖKAK Öğrenci Komisyonu tarafından düzenlenecek Öğrenci Toplulukları Çalıştayı’na katılacak. Sakarya Uygulamalı Bilimler...
- REKLAM -