Cuma, Aralık 1, 2023

Başkan Işıksu’dan Katlı Pazar İçin Teklif

Adapazarı Belediyesi Kasım Meclisinde konuşan Başkan Mutlu Işıksu’dan Katlı Pazar için çağrı geldi. Şehrin kalbi ve ticaretin merkezi olan Adapazarı’nın önemli noktalarından biri olan Katlı Pazar’da, mülk sahiplerinin kararı olmadan çalışma yapılamayacağını vurgulayan ve dört maddelik teklifini paylaşan Başkan Işıksu, “Yeni projenin çizimi bilabedel bizden. (-1) ve (+3) kat imar durumu kararı meclisimizden. İhale Katlı Pazar Yönetiminden ve 12-15 ay inşaat sürecinde tüm kapalı Pazar yerlerimizin tahsisi bizden. Esnafımız karar verirse kentsel dönüşüm çalışmalarında tüm rehberlik yine bizden. Gelin, hep birlikte başaralım, Katlı Pazarımızı esnafımız ve hemşehrilerimize yakışır bir kimliğe kavuşturalım.” dedi.

Adapazarı Meclisi Toplandı

Adapazarı Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li meclis üyesi Faik Günhan ve İYİ Parti’li meclis üyesi Hüseyin Akçalışkan, Adapazarılıların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı. Akçalışkan konuşmasında ayrıca, Semerciler mahallesindeki çalışmaların eksik olduğunu iddia etti. Katlı Pazar’da Köylü Pazarı olarak bilinen 2064 nolu sokakta kamulaştırma çalışması yapılması gerektiğini ifade eden Akçalışkan, şehir merkezinde hafif raylı sistemin olmasını istediklerini de belirtti.

Kararda İstikrar Vurgusu

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, İYİ Parti’li Akçalışkan’ın sözlerine cevap verdi ve Katlı Pazar için de çok önemli açıklamalar yaptı. Başkan Işıksu, konuşmasında, İYİ Parti’li Akçalışkan’a istikrarlı davranmasını tavsiye eden Işıksu, “Mahallemi Güzelleştiriyorum projemiz hamdolsun büyük teveccüh kazandı. Bu yıl, altyapı kurumlarımız SASKİ, SEDAŞ, AGDAŞ ve TELEKOM ile koordineli bir şekilde, en az 224 sokağımızın çehresini değiştiriyoruz. Sn. Akçalışkan, anladığımız kadarı ile Mahallemi Güzelleştiriyorum Projemize Semerciler Mahallemizin de eklenmesini istiyor. Ancak şunu da vurgulamakta fayda görüyorum. Daha birkaç toplantı önce Mahallemi Güzelleştiriyorum projemize ilave kaynak oluşturmak istediğimizde Sn. Akçalışkan, kürsüden konuşma yapmış ve karara ret oyu vermişti. Lütfen kararlarımızda istikrarlı olalım, hayır dediğimiz bir çalışma için kalkıp yeniden eleştiri yapmayalım. Biz 84 mahallemiz için planlı ve programlı şekilde, altyapı kurumlarımız SASKİ, SEDAŞ, AGDAŞ ve TELEKOM ile koordineli şekilde ve ihtiyaç analizine göre gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Başkan Işıksu’dan Çok Önemli Katlı Pazar Teklifi

Başkan Işıksu konuşmasında, Katlı Pazar’da yer alan Köylü Pazarı olarak bilinen sokakta çalışma yaptıklarını dile getirerek, “Köylü Pazarı Sokağımızda altyapı ve üstyapı çalışması yaptık. SASKİ’ye teşekkür ediyoruz. Ancak biz Katlı Pazar için çok daha önemli bir teklif sunmak istiyoruz. Tüm meclis üyelerimize, ilgili Oda Başkanlarımıza, Katlı Pazar Yönetimlerine, mülk sahiplerine, esnafımıza sesleniyoruz. Esnafımızla biz, onlar istedikleri sürece sürekli görüşüyoruz. Gelin sizler de destek verin. Şehrin kalbi ve ticaretin merkezi olan Adapazarı’mızın en önemli ticari noktalarından biri olan Katlı Pazar’da mülk sahipleri istemeden hiçbir çalışma yapamayız. Çünkü Katlı Pazar, özel mülkiyettir, altını bir kez daha çiziyoruz.” dedi.

4 Maddede Net Teklif

Konuşmasında dört maddede teklifini dile getiren Başkan Işıksu, “Katlı Pazar’ımız için çok daha büyük ve nitelikli teklifimiz şudur: 1) Yeni yerleşke için ihtiyaç olan proje çizimi Belediyemiz tarafından bilabedel olarak gerçekleştirilecek. 2) (-1) ve (+3) kat imar durumu kararını meclis üyelerimizle hep birlikte almak istiyoruz. 3) Mülk sahipleri tamam der, karar alınır ve ihale süreci Katlı Pazar yönetimi tarafından tamamlanır ve inşaat başlarsa biz 12-15 ay süreceğini tahmin ettiğimiz inşaat süreci tamamlanana kadar tüm Kapalı Pazar Yerlerimizi, Katlı Pazar esnafımıza tahsis edeceğiz. 4) Esnafımız eğer kentsel dönüşümle bu projeyi hayata geçirelim derse, kentsel dönüşüm ve birlikte gelen destekler konusunda Adapazarı Belediyesi olarak tüm rehberlik çalışmalarını da yapacağız.” diye konuştu.

Hep Birlikte Başaralım

Katlı Pazar’ın yeni projesinde (-1) katına karşılık tüm yerleşkenin müteahhitler tarafından yapılabileceğine dair inancını da paylaşan Başkan Mutlu Işıksu, “Katlı Pazar’ımızın (-1) katının otopark olduğunu düşünün. Hem otopark ihtiyacına ciddi katkı olur ve inanıyorum birçok müteahhit Katlı Pazar yönetiminin bu şekilde çıktığı ihaleye de girmek ister. Biz, şehrin kalbi olan Adapazarı’mızı çok seviyoruz, gözbebeğimiz olan esnafımızı çok seviyoruz. Onların yararına olan her çalışmada olmaya devam edeceğiz. Buradan tüm kamuoyuna çağrımız olsun. Muhalefet partilerinin meclis üyelerinin de Katlı Pazar ile ilgili samimi yaklaşım içerisinde olmalarını ve bu teklifimize destek vermelerini bekliyoruz. Gelin, hep birlikte başaralım, Katlı Pazarımızı esnafımız ve hemşehrilerimize yakışır bir kimliğe kavuşturalım.” ifadelerini kullandı.

Kıymetsizleştirme Çabasından Vazgeçin

Akçalışkan’ın Hafif Raylı Sistem eleştirilerine de cevap veren Başkan Işıksu, “Şunu da maalesef gözlemliyoruz. Yapılan çalışmaları ve hamleleri görmezden gelerek kıymetsizleştirme ve değersizleştirme çabalarından lütfen vazgeçin. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem Yüce’nin raylı sistem ve daha modern ulaşım noktasında gerçekten gayretli çalışmaları var. En son hafif raylı sistem ile ilgili de Ulaştırma Başkanımıza bir dosya sunuldu. Bu çalışmaları bilerek hareket etmenizde fayda görüyoruz.” diye konuştu.

Meclis Gündemi

Başkan Işıksu’nun konuşmalarının ardından gündem maddelerine geçildi. 16 maddelik meclis gündeminin 4 maddesi oy birliği ile Plan Bütçe Komisyonuna, 2 maddesi de Hukuk Komisyonuna oy birliği ile havale edilirken, kalan 10 madde oy birliği ile kabul edildi. Başkan Mutlu Işıksu, toplantının sonunda tüm meclis üyelerini Kasım ayı kültür sanat etkinliklerine davet etti.

Son Haberler