Başkan Kaya: ‘Sakarya Esnafı Tükenmek Üzere’

Yeniden Refah Partisi Sakarya İl Başkanı Hidayet Kaya, pandemi nedeniyle son bir senedir zor bir dönem geçiren esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını ifade ederek, hükümetin esnafın taleplerini görmezden gelmesiyle sosyal bir patlamaya  neden olacağı uyarısını yaptı.

“Esnaf hükümetin çifte standardına karşı tepkili”

Yeniden Refah Partisi Sakarya İl Başkanı Hidayet Kaya yaptığı basın açıklamasında, esnafın hükümetin uyguladığı çifte standart karşısında giderek artan bir tepkisinin olduğu ifade etti.  Başkan Kaya, “ Esnafımız son bir yıldan beri pandemi nedeniyle çok ciddi  sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Bilhassa cafe, restaurant ve kahvehanelerin çok uzun zamandan beri kapalı kalması bu işletmelerimizin kalıcı olarak kapanması ile karşı karşıya kalması  riskini doğuruyor.  Durum on binlerce esnaf  ve işletmelerin çalışanları için buyken, öte yandan kısıtlamaların olduğu günlerde özellikle turizm bölgelerindeki bir takım, imtiyazlı olsa gerek,  bazı işletmeler faaliyetlerini sürdürdüğünü gördük.  Doğal olarak esnaflarımız hükümetin bu çifte standart uygulamalarına haklı olarak tepki göstermektedir.

“Sakarya esnafına bunu mu layık gördünüz?”

Başkan Kaya; Birçok ilde vaka sayıların Sakarya’daki vaka sayılarından daha fazla olmasına rağmen işletmeler faaliyetlerine devam etmekte. Ne yazık ki Sakarya esnafına anlaşılmaz bir tutum sergilenerek kısıtlamalara devam edilmekte. Peki, hükümetimize sormak gerekir… Bu işletmelerin daha ne kadar ayakta kalabileceğini düşünüyorsunuz? Yoksa yavaş yavaş kepenk kapatmalarına kayıtsız kalarak görevinizi hakkıyla yaptığınızı mı sanıyorsunuz?  Sakarya esnafımıza bunu mu layık görüyorsunuz? Bir kez daha ifade etmem gerekirse esnafımız asla bu çifte standardı hak etmiyor. Esnafımızın nefes alacağı tedbirler derhal alınıp hayata geçirilmelidir. Aksi takdirde binlerce esnafın kepenk kapatmasıyla işsiz kalacak on binlerce insan sosyal bir patlamayla karşı karşıya kalacaktır. Bu durum hiç kuşkusuz milletimiz ve ülke ekonomimizin geleceği adına tamiri zor bir yıkıma neden olacaktır. Bu nedenle hükümetimize bir kez daha seslenerek gereken tedbirleri ivedilikle almalarını tavsiye ediyoruz.

“İktidar milletvekilleri çarşıya pazara çıkamıyorlar”

Milletin vekillerini çarşıda pazarda esnafın yanında değil,  toplantı ve kongre salonlarında görüyoruz. Halbuki bu zor zamanlarda milletin vekilleri çarşı, pazar dolaşarak halkın sorunlarını, esnafın isteklerini, taleplerini dinleyerek sorunlarına çözüm üretmeleri gerekir. Buradan Sakarya Ak Parti milletvekillerine sesleniyorum, milletinize karşı sorumluluğunuz, görevleriniz olduğunu hatırlatırım. Kendi istikbaliniz ile değil milletin derdiyle ilgili olmalısınız.

“Başkan Yüce esnafın yüzüne nasıl bakabiliyor?”
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Ekrem Yüce kamuoyuna bir süredir.  BAL54, SÜT54, ÇAY54 gibi bir takım işletmeleri hayata geçirerek  halkımıza hizmet ettiklerini iddia etmektedir.  Belediyenin asli vazifesinin gereğiymiş gibi lanse ettikleri bu işletmeler  gerçekten iddia ettikleri gibi halkımıza bir hizmet midir, yoksa haksız bir rekabet olması bakımından esnafımıza karşı köstek olmak mıdır?  Sayın Yüce’ye öncelikle esnafla giriştiği bu haksız rekabete son vermesini tavsiye ediyoruz.  Dükkanının kurulumun maliyetini, vergisini, dükkan kirasını, personel giderlerini karşılayarak işletmesini bin bir zorlukla kuran esnafımız pandemi koşullarında hayatta kalmaya çalışırken, Başkan Yüce ne yapıyor?  Belediye ve kamu kaynaklarını kullanarak esnafımıza karşı kamuoyu önünde adeta şov yaparcasına BAL54 , SÜT54 dükkanlarının açılışlarını birbiri ardına, üstelik Katlı Pazar esnafının da gözleri önünde yapmakta. Bu bir hizmet değil, esnafın işini baltalamaktır maalesef.”

Son Haberler