Bu düğünde gelenekler yaşatıldı

Adapazarı’nın en eski yerleşim yerlerinden Budaklar Mahallesi’nin sevilen gençleri doktor Murat Özel ile insan kaynakları uzmanı Özden Kocayaz gelenek ve göreneklerin uygulandığı güzel bir düğün cemiyetiyle dünyaevine girdiler.

Hafta boyunca üç gün üç gece devam eden düğün cemiyetinde dartılı keşkek başta olmak üzere yöresel yiyeceklerin ikram edildiği küçük ve büyük kına geceleri, davul zurnalı gelin alması, arkadaşları tarafından damat ve gelinin ayakkabılarının alınması, düğün aracının gençler tarafından yolunun kesilmesi (yol bağı), kız evine halaylar eşliğinde gidilmesi, gelinin çiçeklerle süslenmiş üstü açık nostaljik bir araçla alınması, eğlencenin yanısıra dinimizin gereği düğün evinde mevlidi şerif okunması, tüm davetlilerin şahitliğinde nikâh merasimi, çiftetelli ve geleneksel oyunların oynandığı eğlenceler, takı törenleri gibi uygulanan örf ve adetler büyük ilgi gördü.

Salgın hastalık nedeniyle yaklaşık iki yıldır düğün cemiyetlerinden uzak kalan vatandaşlar yasakların kalkması sonrasında köyün sevilen ailelerinin dünür olduğu ilk düğün cemiyetinde eski güzellikleri doyasıya yaşadılar.

İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Murat Özel ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. de insan kaynakları uzmanı olan Makbule Özden Kocayaz’ın düğün törenine Tosya’dan katılan misafirlerin damatla birlikte oynadığı birbirinden ilginç yöresel oyunlar geceye renk kattı.

Budaklar Mahallesinin damadı olan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun eşiyle birlikte katılarak nikahını kıydığı, Dr. Özge Uslu ve Merve Yarar’ın şahitliklerini yaptığı düğünde misafirleriyle yakından ilgilenen Kâmil-Fatma Özel ve Ercan-Aynur Kocayaz evlatlarının mutluluğuna ortak olan tüm davetlilere teşekkür ettiler.

Düğün törenlerinde gelenekleri yaşatan Murat-Özden Özel çiftini tebrik eden sevenleri genç çifte ömür boyu saadetler dilediler. 

Son Haberler