Cumartesi, Eylül 23, 2023

Cinsel Sağlık Sorunları Ve Tedavisi

Günümüzde birçok erkek ve kadının cinsel sağlık sorunları yaşadığı bilinen bir gerçektir. Bu sorunların temel nedeni toplumun cinsellik konusunda yeteri kadar bilinçli olmamasıdır. Peki, ereksiyona ne iyi gelir? Ve tedavi yöntemleri nelerdir? Cinsel iktidarsızlık yaşamanın birçok sebebi olduğu bilinir. Bu sorunla karşılaşıldığında, tedavi yöntemleri için uzmana başvurmak gerekir. Doktorların cinsel sağlık sorunu yaşayan herkese birbirinden farklı tedavi yöntemi uygulama ihtimali vardır. Bunun sebebi, cinsel sağlık sorunu yaşamanın birden çok sebebi olduğunun bilinmesidir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik problemi günümüzde birçok erkek ve birçok kadının karşılaştığı bilinen sağlık problemlerinden biridir. Eğer kişi son altı ay boyunca cinsel ilişki arzusu içinde bulunmadıysa, bu durum cinsel isteksizlik olarak ifade edilir. Hem kadın hem erkek için bu süre altı ay olarak bilinir. Cinsel isteksizlik problemi yaşayan kişilerin herhangi bir cinsel uyarılma karşısında tepkisiz kaldığı bilindiğinden dolayı bu durum çiftler için olumsuz bir durumdur. Ereksiyon sorunu olarak bilinen birçok sebebi bulunur. Cinsel isteksizlik sorununun nedenlerinden bazıları;

  • Kaygı ve stres bozukluğu
  • Cinsel uyumsuzluk
  • Partnerler arası utanma duygusu
  • İlişki sırasında ağrı veya acı hissi
  • Erken veya geç boşalma problemi
  • Erkeklerde sertleşme problemi şeklindedir.

Bu nedenlerin yanında bazı çevresel etkenler de bulunur. Cinsel ilişkinin çok normal olduğu bir zamanda bu çevresel etkenler yüzünden sıkıntılar meydana gelebilir. Örneğin iş yerinde yaşanan bir sıkıntı veya işten çıkarılma durumu gergin bir ruh hali yaşatacağından cinsel birliktelik olumsuz anlamda etkilenebilir. Doğum, bir yakınını kaybetmek veya günlük hayatta yaşanan diğer bazı olaylar çevresel etkenlere örnek verilir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsellik, hem kadının hem de erkeğin hayatında büyük önem taşıyan bir durum olarak bilinir. Cinselliğin eksik yaşanması veya yaşanmaması durumu ilişki içinde bulunan her iki taraf içinde oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir durumdur. Bu sebeple kimse cinsel isteksizlik sorunu yaşamak istemez. Günümüzde stres, genetik faktörler, çevresel etkiler gibi birçok sebepten dolayı meydana gelebilen cinsel isteksizlik sorunu oldukça yaygın bir şekilde yaşanır. Cinsel isteksizlik problemi, hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaşanabilecek bir problemdir. Bu problem ile karşılaşıldığı durumlarda kişilerin alanında uzman bir hekime başvurarak tedaviye başlaması gerektiği bilinir.

Doktorlar bu sorunun tedavi edilebilmesi için kişiye göre birbirinden farklı tedavi yöntemleri uygulamayı tercih edebilir. Bazı kişilerde psikolojik terapiler yardımıyla cinsel isteksizlik problemi çözülebilirken, bazı kişilerde cinsel isteksizlik problemi ilaç tedavisi ile çözülür. Aynı zamanda cinsel isteksizlik problemi yaşayan kişiler doktorun uyguladığı tedavi yönteminin yanında cinsel isteksizlik sorununu tedavi edici nitelikte olan besinleri tüketerek tedavi süreçlerini hızlandırabilir.

Bu besinleri avokado, lahana, havuç, brokoli, karnabahar, pancar, protein içeren et ve et ürünleri, incir, muz, havyar kereviz, fesleğen, çam fıstığı, çikolata, çilek, keçiboynuzu, kahve, vanilya, istiridye örnek verilir. Cinsel isteksizlik problemi yaşayan kişiler bu sorunun bir an önce çözülmesi için çabalarlar. Çünkü bu sorunu yaşamak partnerlerin cinsel birlikteliğini olumsuz etkileyebileceği gibi günlük yaşamdaki ilişkilerini de olumsuz etkiler. Dolayısıyla gördükleri doktor tedavisinin yanında bu besinleri tüketerek tedavi sürecini hızlandırmak, bu sorunu yaşayan kişiler için oldukça tercih edilir.

Son Haberler