Dikbayır ve eşi Fox TV’de enflasyonu değerlendirdi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ve eşi Nigar Dikbayır, FOX TV’de her sabah yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk oldu. İsmail Küçükkaya’nın sorularını cevaplandıran Dikbayır çifti, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.
 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır eşi Nigar Dikbayır ile birlikte FOX TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk olarak düzenli olarak 11 aydır market ve pazar ziyaretleri yaptıklarını ve TÜİK’ın enflasyon verilerin yanlış olduğunu belirttiler.
 
”Sıkıntı var”
Dikbayır: ”Köylü halinden memnun değil, çok ezilmiş. Nedenine gelince çok vergi var ve maliyetleri yüksek mesela köylü diyor ki ”50 kiloluk gübreyi 65 liraya alıyorum Bugün aynı gübre 270 lira. İlaç arttı.” Bir tuhaflık var dedik kabzımala gittik. Hale gittik. 6 çeşit vergi var üzerlerinde. Kabzımalları atmışlar belediyelerin ocağına. Orada sıkıntı var. Sonra pazar yerine gittik, pazarcı memnun değil. Tezgahlarını belediyeler bunlara satmış. Satmasına rağmen her hafta onlardan yine bir para alıyor” diye ifade etti.
 
”Peynir yerine ekşimik”
Dikbayır: ” Vatandaş bazı ürünleri daha az alıyor. Bizler her ay bir evin temel ihtiyaçlarını alıyoruz. Peynir, zeytin, sıvı yağ, çay vb.  Kıyma ya da temizlik ürünleri bu listenin içinde değil. Ürün fiyatları sürekli yukarı çıkarken maaşlar yerinde sayıyor. Bir gün pazarda dolaşırken bir ablamız yanıma geldi ve peynir alamadığını peynir yerine ekşimik aldığını söyledi.” dedi.
 
”Millet kürsüsü”
Esnaf gezisi olarak başladık. Sonra esnafın kapısına öğrenci gelmeye başladı. Çiftçi gelmeye başladı. Emekli gelmeye başladı. Bizim derdimizi de anlatın. Biz bunu nereden anlatıyoruz; işte mecliste dile getirmeye çalışıyoruz. Sizlerin sayesinde televizyonlardan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, Cumhuriyet tarihinde hiç olmamış bir şey yaparak, Millet Kürsüsünü hayata geçirdi” dedi.
 
”1002 TL ile pahalılığı gözler önüne serdi”
Dikbayır ”Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu markete gitti. İki alışveriş arabasını gevrek, kuru meyve, bisküvi, gofret ve meyve suyu gibi ürünlerle doldurdu. Toplamda 1002 lira tuttu, nakit ödedi. Et, süt, peynir, bakliyat ve yağ gibi temel gıdaların bulunmadığı sepete 1002 lira ödenmesi, pahalılığı gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanının aldığı maaşa göre fiyatlar uygundu, ama vatandaşın maaşı ortada. 1500 TL, 1.800 TL maaş alan bir emekli için 1002 TL’lik bir ödeme yüksek” diye belirtti.
 
Sakarya Teşkilatı Akdardağan’ı ziyaret etti
İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Adapazarı İlçe Başkanı Serdip Dokumacı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ahmet Akdardağan’ı ziyaret etti.
 
”Ölüm fermanı”
Gerçekleşen ziyarette son günlerde esnafın yaşadığı sıkıntılar,  özellikle zincir marketlerden kaynaklanan zararlar konusunda istişarelerde bulundular. Kılıçaslan: ”Mevcut olan ve esnafımızı yaşamayacak hale getiren zincir marketler yetmezmiş gibi,  Cumhurbaşkanı’nın Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerin sayısını arttıracağını ve 1000’den fazla yeni market açacaklarını söylemesi, bakkal ve market sahibi esnaflarımız için adeta ölüm fermanı olmuştur. Perakende sektörüne acilen yeni bir kanuni düzenleme getirilmesi gerekiyor” diye belirtti.

Son Haberler