Düzenli Göz Muayenesi Hastalıkların Önüne Geçiyor

Sakarya Optisyen Gözlükçüler Odası, ülkemizde göz muayenesi oranlarının çok düşük olduğunu ifade ederek düzenli yapılan muayenelerin göz sağlığı için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Sakarya Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Aytaç Boz, tüm hastalıklarda erken ve doğru teşhisin önemini vurgulayarak, tedavideki başarının ilk şartı olduğunu ifade etti. Ayrıca doğru teşhis için kısa ve hızlı bir muayene değil kapsamlı ve detaylı bir muayenenin yapılması gerektiğini söyleyen Boz; “Sadece şikâyet duyduğumuzda değil, yılda 1 defa düzenli periyotlarla kapsamlı göz muayenesi olmamız, farkına varmadığımız ya da yeni gelişmekte olan göz hastalıklarının tedavisi için olmazsa olmazımız.  Gözümüz en değerli organlarımızdan bir tanesi. Muayene olmadan farkına varılmayan ve sinsi şekilde gelişen birçok göz hastalığı mevcut. Bunlardan toplumca bilinenler olduğu gibi bilinmeyenler de var. Bunların tespiti için de detaylı göz muayenesi olmak hastalıkların önüne geçiyor.” dedi.

DİJİTAL DÖNEMDE GÖZ SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Pandeminin etkisiyle dijital ekranlara maruz kaldığımız, uzaktan eğitim ve esnek uzaktan çalışma sürecinde göz sağlığının ciddi risklerle karşılaştığını söyleyen Başkan Boz; “Telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi cihazlarla hiç olmadığı kadar vakit geçirmek durumunda kaldık. Özellikle uzaktan eğitim döneminde dijital ekranların çocuklarımıza verdiği zararı tahmin edebiliyoruz. Daha fazla geç kalınmadan dijital dönemin gözlerimize verdiği zararın tespiti, hastalıkların oluşmasını engellemek ve oluşmuş hastalıkların tedavisindeki başarıyı artırmak için vatandaşlarımıza göz muayenesi olmayı öneriyoruz. Göz hastalıklarının tedavisinde birçok yöntem uygulanıyor. Bunlardan en başta gelenleri gözlük ve lens kullanımı olmakla birlikte ileri aşama hastalıklarda ve başka tedavi yöntemi kalmayan durumlarda son çare olarak cerrahi operasyonlar da gerçekleşebiliyor.” dedi.

Son Haberler