Etkinlikler “750. Vuslat Yıldönümünde Hz. Mevlânâ” programı ile devam etti

Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı kültür etkinlikleri kapsamında Yazar H. Salih Zengin’in konuşmacı olarak çocuklarla buluştuğu “750. Vuslat Yıldönümünde Hz. Mevlânâ” konulu söyleşi programı gerçekleştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı Kültür Sanat etkinlikleri devam ediyor. Vefatının 750. Yılında Hz. Mevlânâ’nın yaşamı ve insanlığa kattığı eserler öykü yazarı H. Salih Zengin’in katılımıyla minik öğrencilere anlatıldı.

Mesnevi’nin ilk cümlesi ‘dinle’ diyerek başlıyor        

Anlatımları ile Hz. Mevlânâ’nın en önemli eserlerinden olan Mesnevi’den bahseden Zengin “Mesnevi’nin ilk cümlesi ‘bişnev’ yani ‘dinle’ diyerek başlıyor. Bunun sebebini Hz. Mevlânâ’ya soruyorlar ve cevabı çok dikkat çekicidir ki ‘Kuran ‘oku’ diye başladığı için. Madem Allah, habibine oku, çağır, anlat diye sesleniyor, sen hakikate talip olan derviş, hiçbir şey bilmeyen kimse, Allah’ın resulüne oku dediği şeyleri dinle. Kuran’ı dinle, habibinin sözlerini dinle, resulünün varislerinin sözlerini dinle’ diyor.

Anlaşılır bir dil

Öğrencilere Hz. Mevlânâ’nın herkesin anlayabileceği bir dil kullandığını söyleyen H. Salih Zengin “Hz. Mevlânâ bazı konuları basit bir dille, uygun bir şekilde anlatıyor. Çok üst dilli birisi olmasına rağmen yazdığı eserleri halkın açıkça anlayabileceği dilden yazmıştır” dedi.

Zor meseleleri hikayeleştirme yoluna gitmiş

Anlatımlarında Hz. Mevlânâ zor meseleleri anlaşılır biçimde okuyanlara aktardığını ifade eden Zengin “Hz. Mevlânâ zor meseleleri hikayeleştirerek anlatma yoluna gitmiştir. Fabl diye tabir edilen yazı terimini çok öncelerden Hz. Mevlânâ zaten kullanıyordu. Bir olayı anlatırken çok güzel şekilde hikâye ederek anlatıyor ve hikâyenin sonunda da çok güzel nasihat veriyor “dedi. 

Program sonrası öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan öykü yazarı H. Salih Zengin kitap imzaladı ve günün anısına çocuklarla fotoğraf çekildi.

Son Haberler