Fatih Turan O İlçeden Aday Adayı Olacak

Son olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Fatih Turan’ın, yerel seçimlerde AK Parti’den aday adayı olması bekleniyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Yardımcılığı görevinin ardından 2014 yılından itibaren üst düzey kamu kurumlarında Genel Müdürlük görevleri üstlennen Fatih Turan siyasete giriyor. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesinde Ulaşım Daire Başkanlığı ve ardından Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Fatih Turan, 2014 yılında Marmaray, Avrasya Tüneli, Ordu-Giresun Havalimanı, İstanbul metroları gibi büyük projeleri hayata geçiren Ulaştırma Bakanlığı  Altyapı Yatırımları Genel Müdürü olmuştu. Bu görevinin ardından İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü yapan Turan, son olarak ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü görevine atanmıştı.

Ekim ayının ilk haftasında Genel Müdürlük görevinden ayrılarak Bakanlık Müşaviri kadrosuna atanan Fatih Turan’ın 2024 yerel seçimlerinde Sakarya’dan aday adayı olmak için görüşmelere başladığı öğrenildi.

AK Parti’den Serdivan Belediye Başkan Aday Adaylığı için adı geçen Turan, geçtiğimiz hafta Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından aday adaylık sürecini beklemeye başladığı ve resmi takvim açıklandıktan sonra başvuruda bulunacağı kaydedildi.

FATİH TURAN KİMDİR?

Fatih Turan, 1968 yılında İstanbul’da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Turan, 1985 yılında Lisans eğitimine başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden, 1989 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı, Ulaştırma Mühendisliği Programı’nda başladığı Yüksek Lisans eğitimini, 1992 yılında tamamlayarak İnşaat/Ulaştırma Yüksek Mühendisi unvanını aldı. Akademisyen olarak Üniversitelerde ( Sakarya, Newcastle, Niğde) görev yaptığı dönemlerde Turan; İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı derslerini ve lisans bitirme tez danışmanlıklarını yürütmüş; ulaşım planlaması ve modellemesi, karayolu ve trafik mühendisliği, kentiçi raylı sistemler, mühendislik ekonomisi, bilgisayar destekli tasarım ve coğrafi bilgi sistemleri vb alanlarda ulusal ve uluslararası konferans, kongre ve sempozyumlarda bildiriler sunmuş, projelerde görev almış; çeşitli kurum ve kuruluşlara danışmanlık ve bilirkişilik yapmış; İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bölüm Kurulu Üyeliği, Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanlığı vb idari görevlerde bulunmuştur.

Fatih Turan, Temmuz 2009’da Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde; önce Ulaşım Dairesi Başkanı olarak, daha sonra Mart 2011’den Ekim 2014’e kadar da teknik işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve kısa bir dönem Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

Fatih Turan’ın görev yaptığı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün projeleri arasında Marmaray, Avrasya Tüneli, Ordu-Giresun Havalimanı, İstanbul metroları (Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı ve Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca hatları), Çamlıca TV Kulesi, limanlar vb önemli projeler yer alıyor. Evli ve bir kız bir erkek olmak üzere iki çocuk sahibi olan Fatih Turan, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Fatih Turan, 23 Mayıs 2016 tarihinde itibaren İSKİ Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

2019’da bu görevden ayrlılan Turan, 2021 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü görevine atanmış 1,5 ay önce ise bu görevinden ayrılmıştı.

Kaynak: adayorum.com

Son Haberler