Havacılık sanayiinde yerlilik vizyonu SUBÜ’de konuşulacak

SUBÜ Konuşmaları’nın 11. konuşmacısı ‘Havacılık Sanayiinde Yerlilik Vizyonu ve Türkiye’nin Milli Projeleri’ başlıklı söyleşiyle TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil olacak. Söyleşi 26 Mayıs Çarşamba saat 14.00’de üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 11. konuşmacısı ‘Havacılık Sanayiinde Yerlilik Vizyonu ve Türkiye’nin Milli Projeleri’ başlıklı söyleşiyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil olacak. Moderatörlüğünü SUBÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çay’ın gerçekleştireceği söyleşi üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak. Söyleşide Türkiye’nin başta insansız hava araçları olmak üzere havacılık sektöründe her geçen gün artan yetkinliği ve bu alandaki geleceği ile TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçak, Gökbey helikopteri, silahlı insansız hava araçlarında çıtayı yükselttiği Aksungur SİHA ve birçok alanda yürüttüğü projeler ele alınacak. SUBÜ Konuşmaları her Çarşamba saat 14.00’de gerçekleştiriliyor.

 

Prof. Dr. Temel Kotil kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümü’nden 1983 yılında mezun olan Kotil; 1986’da Michigan Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü’nde ilk yüksek lisansını, 1987’de aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını, 1991 yılında ise yine Michigan Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Bölümü’nde doktorasını tamamladı. 1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde havacılık ve ileri kompozit laboratuvarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yaptı. Yardımcı doçent ve doçent olarak hizmet verdiği aynı fakültede bölüm başkan yardımcılığı ve 1993-94 yıllarında dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois Üniversitesi’nde misafir profesör olarak hizmet verdi. Daha sonra New York’ta AIT Inc’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı’nı yürüttü. İTÜ, Türk Hava Kuvvetleri Akademisi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi gibi kurumlarda lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2003 yılında Türk Hava Yolları’ndaki (THY) kariyerine Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak başladı. 2005 yılında THY Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı. 2005-2011 yıllarında THY Teknik A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. 2010-2012 yılları arasında Sun Express Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2006 yılında IATA Yönetim Kurulu Üyesi, 2010 yılında yönetim kurulu üyeliğine seçildiği Avrupa Havacılık Birliği’nin (Association of European Airlines-AEA) 2012 yılında başkan yardımcısı, 2013 yılında da başkanı oldu. 2014 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Amerika İş Konseyi Yürütme Kurulu’na üye oldu. 2015-2016 yılları arasında TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Kotil, 21 Ekim 2016 tarihinden bu yana TUSAŞ Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Son Haberler