Hepatit B ve C Testlerini Yaptırın!

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla açıklama yapan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı DrÖğrÜyesi Nevin İnce, hepatitin bulaşım ve korunma yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

Viral hepatitlerin tüm dünyada yaygın olarak görülen ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayarak açıklamasına başlayan Nevin Dr. Öğr. Üyesi İnce; “Dünya genelinde hastalığın büyük oranda geç dönemde belirti vermesi ve hastaların büyük çoğunluğunun hastalıklarının farkında olmamaları nedeniyle hepatite dikkat çekmek amacıyla her yıl 28 Temmuz tarihinde ‘Dünya Hepatit Günü’ olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 325 milyon kişinin hepatit B ve hepatit C ile enfekte olduğu ve yılda 1,4 milyon kişinin viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri gibi nedenlerden dolayı yaşamını yitirdiği tahmin edilmektedir.” dedi.

“Hepatit B ve Hepatit C Virüsleri Uzun Vadede Kronik Karaciğer Hastalığı, Siroz veya Karaciğer Kanserine Yol Açabilir”

Hepatiti, en basit anlamıyla karaciğer iltihabı olarak ifade eden Dr. Öğr. Üyesi İnce, “Hepatitler, tüberkülozdan sonra en sık ölüme yol açan enfeksiyon hastalığı olup pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Viral hepatitlere ise başta Hepatit A, B, C, D ve E virüsleri olmak üzere farklı virüs tipleri sebep olmaktadır. Hepatit B ve Hepatit C virüsleri uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrı bir öneme sahiptir.” diye konuştu.   

“Hepatit A Aşı Uygulamaları Sonucunda Ülkemizde Hastalık Görülme Sıklığı 2018 Yılında Yüz Binde 0,33’e Düşmüştür”

Hepatit A’nın; hepatit A virüs ile kirlenmiş (kontamine) su ve besinlerle salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullarda kolaylıkla bulaşabilen bir hastalık olduğunu anımsatan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, “Çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu, ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Ülkemizde hijyen kurallarına ve temizlik koşullarına uyum, temiz su kaynaklarına ulaşımın artışı, sosyoekonomik koşullarla ilgili diğer göstergelerin iyileşmesi ve 2012 yılı sonu itibariyle başlayan hepatit A aşı uygulamaları sonucunda ülkemizde hastalık görülme sıklığı 2018 yılında yüz binde 0,33’e düşmüştür. Halen ülkemizde çocuklara 18. ve 24. aylarda, risk grubundaki kişilere de en az 6 ay ara ile 2 doz halinde sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz hepatit A aşısı uygulanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı DrÖğrÜyesi Nevin İnce Hepatit B ve Hepatit C virüsünün bulaşım yollarını ise şu şekilde sıraladı: “Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonuyla, sterilize edilmemiş cerrahi malzemelerin kullanıldığı tıbbi ya da diş müdahaleleriyle, kullanılmış enjektör paylaşımıyla, tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla, sterilize edilmemiş araçlarla dövme, akupunktur ya da vücut takılarının uygulanmasıyla, Hepatit B ve C taşıyıcılarının aile içi temasıyla, anneden bebeğe doğumda ve sonrasında, güvenli olmayan cinsel ilişki olarak sıralanabilir.”

“Hepatit B Hastalığından Korunmanın En Etkili Yolu Aşılanma”

Hepatit B hastalığından korunmanın en etkili yolunun aşılanma olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi İnce; “Ülkemizde Hepatit B aşısı 1998 yılı itibariyle rutin çocukluk çağı aşı takvimine eklenmiştir. 2005-2009 yılları arasında okullarda yapılan destek aşılamaları ve risk grubu aşılamaları uygulamaya alınmıştır. Bağışıklama hizmetleri Bakanlığımız tarafından yürütülen en önemli ve etkili koruyucu sağlık hizmetlerinden birisi olup, Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında Hepatit B aşılamaları yüksek öncelikli stratejilerimizdendir.”

Hepatit B aşısının ülkemizde bebeklere ilk dozunun doğumda, 2. ve 3. dozları ise 1 ve 6 aylıkken uygulandığı bilgisi veren İnce;  risk grubundaki kişilere ise 0, 1 ve 6 ay takvimi ile 3 doz olarak ve ücretsiz uygulandığını belirtti. Hepatit C virüsüne karşı aşı henüz bulunmadığını ancak kullanılmaya başlayan yeni ilaçlarla tedavide yüzde 95’in üzerinde iyileşme sağlandığını dile getiren Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, bu tedavinin de vatandaşlara genel sağlık sigortası kapsamında ücretsiz sağlandığını kaydetti.

“Enfeksiyon Hastalıkları Bünyesinde Yer Alan Erişkin Aşı Polikliniğinde Hepatit A ve Hepatit B Aşıları Yapılmaktadır”

Aşı dışında hepatitlerden korunmanın en etkili yolunun, bulaş yoluna ilişkin koruma önlemlerinin alınması olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Nevin İnce; “Hepatit D virüsü, hepatit B virus (HBV) enfeksiyonu olan kişilerde hastalığa yol açar. HBV’nin yokluğunda enfeksiyon yapamaz. Fakat hafif seyreden HBV enfeksiyonunu daha ağır ve hızlı seyreden bir hastalığa dönüştürebilir. HDV kan ve kan ürünleri temasıyla, kas içi veya damar içi enjeksiyonlarla, deri ve mukoza yoluyla ve cinsel yolla bulaşabilir.  Hepatit E virüsü (HEV) fekal-oral (dışkı ile temas) yol ile bulaşır, vahşi ve evcil hayvanlarda bulunur ve akut enfeksiyona yol açar. Gebelikte geçirildiğinde hepatit E hastalığı daha ciddi seyreder. Özellikle gebelerde son 3 aylık dönemde düşük, erken doğum, ciddi karaciğer yetmezliği ile ölüm riskinin artmasına sebep olabilir. Hepatit E virüsünün spesifik bir tedavisi ve aşısı yoktur. Gerekli durumlarda, Düzce Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları bünyesinde yer alan erişkin aşı polikliniğinde hepatit A ve hepatit B aşıları yapılmaktadır. Bu nedenle Hepatit B ve C testlerini yaptırın. Bilgilenin, aşılanın, korunun!” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Son Haberler