İkbal Gürpınar şiir ve söyleşi programında sanatseverlerle buluştu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Yazar İkbal Gürpınar, son kitabının ismini taşıyan ‘Sana Yöneldim’ konulu söyleşi ve şiir dinletisinde sanatseverlerle buluştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlik takvimi kapsamında Yazar İkbal Gürpınar, son kitabının ismini taşıyan ‘Sana Yöneldim’ konulu söyleşi ve şiir dinletisinde sanatseverlerle buluştu. AKM’de yoğun katılımın olduğu akşamda Yazar Gürpınar, konuklara kitabında yer alan bazı pasajlara ilişkin bilgiler paylaştı. Birbirinden güzel şiirler ve hayatın içinden kesitler aktaran İkbal Gürpınar, program sonrası katılımcılara son çıkan kitabını imzaladı.

Hasrete dayanamadığımız için ağlarız

İkbal Gürpınar, kitabıyla aynı ismi taşıyan ve Şair Cengiz Numanoğlu’nun kaleme aldığı ‘Sana Yöneldim’ şiirini okuyarak başladığı programda, “İnsan öldüğü vakit evine kavuştuğu söylenir. Biz ölene değil, onu bir daha göremeyeceğimiz için, bu hasrete nasıl biz dayanırız diye düşündüğümüz için ağlarız. Kur’an’ı Kerim’de dünyadaki 50 bin senelik hayat gerçek hayatın bir anına tekabül ettiği yer alır. O bir an ki dakika değil, saniye değil, salise bile değil” dedi.

Her gün 5 kez buluşmamız var

Gürpınar, “Rabbimiz mallarınız ve evlatlarınız sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın diyor. Gençliğimde çağrılmadığım program ve yerlerle ilgili üzüntü duyardım. Sonra anladım ki üzülecek bir şey yokmuş. Çünkü Rabbimiz bizi her gün 5 kez huzuruna çağırıyor. Ahmet, Mehmet, Fatma seni bir çay içmeye çağırmasa ne olur? Rabbimle her gün 5 gün buluşuyorum. Rabbimiz de ‘Gönüller ancak Allah’ı zikrederek huzura kavuşur’ buyuruyor.”

Bir hiç olduğumuzun ispatıydı

Koronavirüse yakalandığı dönem yaşadıklarını gözyaşları içerisinde anlatan Yazar Gürpınar, “İnsana muhtaç olmanın ne demek olduğunu sizlere anlatamam. Korkunç anlar yaşadım. O zaman dedim ki kendime; senin çocukların, akrabaların, sevenlerin, malın, mülkün, şöhretin var. Hangi birinin sana bir faydası var? Bir hiç olduğumun ispatıydı orada yaşadıklarım. Allah’la tek başınasınız. Ve sonra o an; seni terk edenler mi, aldatanlar mı, sana iftira atanlar mı, seni zarara uğratanlar mı kimi şimdi hatırlıyorsun dedim kendime. O an umurumda bile değildi. Hastanede o halimin fotoğrafını çektim. Olur da dünyevi bir şeye üzülecek olursam kendime o fotoğrafa bakacağımın sözünü verdim. Sen Allah’a dayan, sığın gerisi boş.”

Son Haberler