‘Kahraman Türk Kadınları’ tiyatro oyunu büyük bir ilgiyle karşılaştı

Geçtiğimiz günlerde Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi Salonunda sahnelenen “ Kahraman Türk Kadınları” isimli tiyatro oyunu büyük bir ilgiyle karşılaştı.
 
Yazar ve yönetmenliğini Senem Yıldırım’ın yaptığı oyunun sponsorluğunu Sayşad ve Senem Yıldırım üstlendi. Oyun; Türk Kurtuluş Savaşı esnasında, milli mücadeleye destek veren Türk Kadınlarını anlatıyor. Halide Edip Adıvar, Çete Emiri Ayşe, Nezahat Onbaşı, Tayyar Rahmiye, Gördesli Makbule, Nene Hatun, Halime Çavuş, Kara Fatma ve Şerife Bacı’yı anlatan oyun, şiir ve türkülerle de bezenmiş. Oyun içerisinde 8 yaşındaki Yaşarcan Turhan’ın Zeybek ve Efe halk oyunu gösterisi ise izleyenleri duygulandıran anlardan biri oldu.
 
Oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan oyunun ilk gösterimine Serdivan Belediye Başkanı Osman Çelik ve eşi ile Sapanca Belediye Başkanı Nihat Arda Şahin’in yanı sıra CHP PM Üyesi Ecevit Keleş, CHP İl başkanı Oğuz Can Curoĝlu, CHP Kadın kolu başkanı Azize Çeroğlu, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve başka bazı resmi kuruluşların da temsilcileri katıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği yönetici ve üyeleri ile Gazi Derneklerinin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunun da katıldığı oyun sık sık alkışlara tutuldu.
 
Salonda merdivenlerde dahi oturanların gözlendigi oyunun yazar ve yönetmeni Senem Yıldırım, 6 ayı aşkın bir süredir oyunun çalışmalarını yürüttüklerini ifade ederek; “Milli mücadelenin ne zor şartlarda kazanıldığını, kadınlarımızın ne büyük fedakarlık ve azimle bu mücadeleye destek verdiğini anlatmak vatan borcumuzdur. Bu borcu az da olsa yerine getirebilirsek ne mutlu bize. Ebedi önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e selam olsun!” dedi. Oyunun sonunda tiyatro ekibi, Senem Yıldırım’a  plaket ve çiçek sunarken, İstiklal Savaşları Şehitleri Yakınları Derneği oyunculara temsili olarak İstiklal Madalyası hediye etti.

Büyük beğeni toplayan “Kahraman Türk Kadınları”na, oyunun farklı yerlerde tekrarlanması adına teklifler geldiği öğrenildi.

Son Haberler