Çarşamba, Aralık 7, 2022

Kemik erimesi nedir?

- REKLAM -

Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi, kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına neden olur. Kemikler öylesine kırılgandır ki, eğilme veya öksürme gibi hafif stresler bile kırılmalarına neden olabilir. Bununla ilişkili kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür.

Kemik, sürekli olarak parçalanıp yenilenen canlı dokudur. Osteoporoz, yeni kemik oluşumunun eski kemik kaybını karşılayamadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durum her ırktan kadın ve erkeği etkileyebilir ancak açık tenli ve Asyalı kadınlar, özellikle menopoza girmiş kadınlar, daha yüksek risk altındadır.

İlaçlar, sağlıklı beslenme ve kilo vermek için egzersiz gibi şeyler kemik kaybını önlemeye veya zaten zayıf olan kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kemik erimesi neden olur?

Kemik erimesinin türleri ve olası nedenleri aşağıda verilmiştir:

Primer osteoporozun nedenleri

Hem normal kemik yaşlanma süreci hem de kalıtsal yatkınlık primer osteoporoza katkıda bulunabilir. Ancak bazı insanların neden hastalığa yakalanmazken diğerlerinin osteoporoz geliştirdiği kesin olarak açıklanamaz.

Risk faktörleri arasında çok az fiziksel aktiviteye sahip bir yaşam tarzı, kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği ve kadın cinsiyet hormonu, yani östrojen eksikliği bulunur.

Bu nedenle yaşlı kadınlar esas olarak osteoporoz geliştirir. Aşırı alkol ve nikotin tüketimi erkekler ve kadınlar için önemli risk faktörleri olarak kabul edilir.

Sekonder osteoporozun nedenleri

Altta yatan bir dizi hastalık sekonder osteoporoza neden olabilir. Bunlar arasında özellikle romatizmanın inflamatuar formları, yetersiz beslenme, yetersiz beslenmeye yol açan kronik bağırsak hastalıkları, malign kemik tümörleri ve kemik metastazları (kemik kanseri) bulunur.

İlaca bağlı osteoporoz nedenleri

Çok sayıda ilaç, kemik kütlesinin bozulmasını hızlandırabilir; yüksek dozlar ve uzun tedavilerle sekonder osteoporoza yol açabilir. Aşağıdaki liste bu tür tıbbi “kemik soyguncularına” genel bir bakış sunmaktadır:

 • Kortizon gibi glukokortikoidler
 • Tromboz tedavisi için kullanılan heparin
 • Gonadotropin aktivatörleri (prostat kanseri tedavisi)
 • Antiandrojenik tedavi (prostat kanseri tedavisi)
 • Aromataz inhibitörü (meme kanseri için ek tedavi)
 • Kemoterapi
 • Mide koruması olarak proton pompa inhibitörleri ve alüminyum içeren antasitler (mide ağrısı ve asit yetersizliği için)
 • Antiepileptikler
 • İmmünsüpresif ilaçlar (nakil sonrası)
 • Tiroid hormonları

Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

İlk başlarda kemik kütlesinin kaybı hiçbir şikâyete neden olmaz. Bu nedenle osteoporozun başlangıcı genellikle semptomsuzdur. Sonuç olarak, hastalık genellikle çok geç teşhis edilir, genellikle sadece şüpheli bir kemik kırığından sonra fark edilir.

Bu yüzden aşağıdakiler gibi olası osteoporoz belirtilerine dikkat etmek daha da önemlidir:

 • Sırt ağrısı
 • Kambur oluşumu (omurganın eğriliği)
 • Vücut boyutunda 4 cm’den fazla azalma

İleri osteoporoz ile kemikler kendiliğinden kırılabilir. Kazasız veya şiddetsiz kırık kemikler osteoporoz şüphesini artırmalıdır. Omurga en sık etkilenir, omurga kırıkları şiddetli ağrıya neden olabilir.

Yumruların oluşumu ve vücut boyutunun küçülmesi, birkaç vertebral cismin çökmesinden kaynaklanmaktadır.

Osteoporozun açık bir işareti, femurun kalça eklemi yakınındaki kırığıdır. Femur boynu kırığı denilen şey ileri osteoporozu gösterir. En iyi tedavi ile bile, hastalığın bu aşamasında daha fazla kırık olması muhtemeldir.

Kemik erimesi nasıl teşhis edilir?

Tanı için doktorunuz önce osteoporoz belirtileri ve risk faktörleri hakkında sorular soracaktır. Bir osteoporoz şüphesini doğrulamak (veya geçersiz kılmak) için bir kemik yoğunluğu ölçümü ayarlayabilir ve X-ışınları ile muayene etmek isteyebilir.

Laboratuvar incelemeleri (kemik yoğunluğunu da azaltan diğer kemik hastalıklarını dışlamak için), çıkarılan kemik dokusunun daha az yaygın veya mikroskobik incelemeleridir (kemik biyopsisi).

Röntgen testleri

Bir röntgende birkaç çökmüş omur görülebiliyorsa, osteoporoz oluşumu çok olasıdır. Bununla birlikte, X-ışınları ile bir osteoporozu kesinlikle belirleyebilir veya hariç tutabilirsiniz. Bir X-ışını görüntüsü temelinde, belirli oranın üzerinde gelişmiş kemik kaybı, kemik erimesi olduğunu varsaymak için yeterlidir.

Kemik yoğunluğunun ultrasonik ölçümü

Bu basit muayene genellikle topuk kemiği üzerinde yapılır. Omurgada, kemik yoğunluğundaki azalmanın normalde ilk tespit edilebileceği bir ultrason ölçümü hala mümkün değildir.

Topukta ölçülen değerler, yaşlı insanlarda kemik kırığı riskine dair belirli göstergeler verir. Bununla birlikte, 60 yaşın altındaki kişiler için güvenilir bir tanıya izin vermez.

Bu nedenle, ilaç tedavisinden önce veya kemik yoğunluğunun seyrini ölçmek için DXA yöntemi kullanılarak kemik yoğunluğu ölçümü gereklidir.

DXA ölçümü (çift enerjili x-ışını absorpsiyometrisi)

DXA kemik yoğunluğu ölçümü yöntemi çok güvenilirdir. Genellikle lomber omurga ve uyluk boynunda yapılır. Kemik mineral yoğunluğu zayıf X-ışınları ile ölçülür ve genç, sağlıklı insanların normal değerleri ile karşılaştırılır.

Çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisinin tartışmasız avantajları, güvenilir takip ölçümleri de sağlayan hassasiyettir ve kırık kemiklerin en ciddi sonuçlara sahip olduğu vücut bölgelerinde ölçümlere izin verir.

Nicel bilgisayarlı tomografi

Omurga ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Radyasyona maruz kalınması nedeniyle bugün nadiren kullanılmaktadır. Nicel bilgisayarlı tomografi rutin muayenelerin bir parçası değildir.

Kemik erimesi nasıl tedavi edilir?

Modern osteoporoz tedavisi farklı tedavi yaklaşımlarını bir araya getirir. İlaç tedavisinden beslenme açıklarının (kalsiyum, D vitamini) düzeltilmesine, hareketliliği korumak ve düşmeleri önlemek için alınan önlemlere kadar uzanırlar.

Tedavinin amacı, hastalığın ilerlemesini geciktirmek ve kırık kemik riskini azaltmaktır.

İlaç tedavisi

Osteoporozun tıbbi tedavisi için, kemik kaybını önleyen veya kemik büyümesini destekleyen preparatlar mevcuttur. En sık kullanılan osteoporoz ilaçları bisfosfonatlar grubuna aittir.

 1. Bifosfonatlar: Bisfosfonatlar kemiğin parçalanmasını azaltır ve kemik yoğunluğunu (kemiklerin mineral içeriği) stabilize edebilir. Tedavinin başarısı, tutarlı uygulamaya ve (tablet formundaysa) doğru alıma bağlıdır. Bisfosfonatların genellikle birkaç yıl boyunca alınması gerekir.
 2. Östrojenler: Kadın cinsiyet hormonları ile tedavi ağırlıklı olarak, hafif osteoporoz formlarından veya ön aşamalarından (osteoponya) muzdarip 60 yaşın altındaki kadınlarda yapılır. Erken veya düzenli menopozdan sonra östrojenler hormon eksikliği semptomlarını düzeltebilir ve kemik kütlesi kaybına karşı koyabilir.
 3. Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri: Kalsiyum ve D vitamini kemikleri mineralize etmek için gereklidir. Kalsiyum önemli bir kemik bileşeni olmasına rağmen, D vitamini kalsiyumun kemiklere dahil edilmesini sağlar. Bu nedenle, kalsiyum ve D vitamini beraber kullanılır. Dozaj, hastanın yaşına, cinsiyetine ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir.

Unutmayın, hangi ilacı nasıl alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Egzersiz ve spor

Düzenli fiziksel aktiviteler kemik metabolizmasını destekler ve kemikleri güçlendirir. Kemik metabolizması için en güçlü uyaran, dik bir duruşta iskelet üzerindeki bir yükten gelir.

Özellikle yürüyüş sporları önerilir. Düzenli fiziksel aktivite de kasları güçlendirir, hareketliliği ve dengeyi geliştirir. Her ikisi de osteoporoz riskini azaltır.

Orta derecede kuvvet antrenmanı, tıbbi antrenman terapisi, hedefe yönelik jimnastik egzersizleri; kas inşa etmek, koordinasyon ve dengeyi geliştirmek için uygundur.

Dengeli beslenme

Bol protein, kalsiyum ve vitamin içeren dengeli bir diyet, osteoporozun tedavisi ve önlenmesi için önemli bir temel önlemdir. Böyle bir niyetiniz varsa, bir diyetisyene başvurabilir ve sizin için uygun diyet tavsiyesi isteyebilirsiniz.

Kemik erimesine ne iyi gelir?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, zeytinyağı, soya fasulyesi, yaban mersini, balık yağı ve keten tohumu yağı gibi omega-3 bakımından zengin yiyeceklerin de kemik güçlendirici faydaları olabileceğini bulmuştur.

Bu yiyecekler ile kemik sağlığı arasındaki bağlantı kesin olarak kurulmadan önce ek araştırmalara ihtiyaç duyulsa da bu yiyeceklerin genel sağlık yararları, diyetinize eklemek için onları mükemmel seçenekler haline getirir.

Araştırmalar ayrıca şarap, bira ve çay gibi bazı alkollü ve alkolsüz içeceklerin makul miktarda alınmasının da kemikleriniz için iyi olabileceğini göstermiştir.

Bu içecekler ile kemik sağlığı arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kemik erimesi önlenebilir mi?

Osteoporozu önleme hedefi, osteoporozu tedavi etme amacına denk gelir. Bunlar; kemik metabolizmasının uyarılması, özellikle düşmeyi önlemek için kemik yoğunluğunu korumalı veya hatta arttırmalıdır.

Bu öncelikle egzersiz ve spor, protein, kalsiyum ve D vitamini (yağlı balık, karaciğer ve yumurta sarısında bulunan) ile dengeli bir diyet yoluyla olur.

Kırık bir kemik riskine girmekten kaçınmak için, kendi düşme riskinizin farkında olmalı ve belirli risk faktörlerini kapatmalısınız. Bu, evde tökezleten yerleri ortadan kaldırmak, aydınlatmayı iyileştirmek, duş taburesi almak veya tutma kolları takmak anlamına gelebilir.

Ek olarak, yaşlı insanlar zihinsel ve fiziksel eksikliklerinin farkında olmalı; örneğin ritim ve kuvvet antrenmanı yoluyla bunlara karşı koymalıdır.


Kaynakça: 1- Medical Park 2- Medikal Rehber

- REKLAM -

Son Haberler

‘Üniversite-Belediye işbirliğinin güçlü örneğini sergiliyoruz’

SAÜ Rektörü Prof.Dr. Hamza Al’ın nezaket ziyaretinde konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Üniversite-Belediye işbirliğinin güçlü örneğini sergiliyoruz. Bu...