‘Kozanlı kadın kooperatifi herkese örnek olmalı’

Kozan Hanımeli Kooperatifi ile bir araya gelen Yıldız, “Kooperatifçilik, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının çözümünde bir mücadele yöntemi olmasının yanı sıra, istihdam sağlama açışından önemli bir sektör olan tarımın gelişimine de katkı sağlamaktadır. Bu nedenle Kozanlı kadınlarımızın göstermiş olduğu gayret ve verdiği emek herkese örnek olmalı” derken; Kooperatif Başkanı Ercenik, “Köyümüzün tüm kadınlarının aynı çatı altında toplanıp, sosyal güvencesi olan, kendine güvenen ve para kazanan kadınlar olması için bu yolda devam edeceğiz” dedi.

Sakarya Kozan Hanımeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Şadan Ercenik ve yönetim kurulu üyeleri, Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız’ı ziyaret etti.

9 kadın kurduk

Ziyarette kooperatif ile ilgili bilgiler veren Başkan Ercenik, “Hemen herkesin tarımla uğraştığı, ayva, üzüm, şeftali, ıspanak, karnabahar, zeytin gibi birçok ürünün yetiştiği yaklaşık 500 nüfuslu Geyve’ye bağlı Kozan Mahallesi’ndeki kadınlar olarak geleneksel yöntemlerle yaptığımız doğal ürünlerin satışını yapabilmek için kooperatif kurmaya karar verdik. Ben ve yönetim kurulumuz ile birlikte toplam 9 kadın olarak kooperatifimizi kurduk” dedi.

Aile ekonomisine katkıda bulunuyoruz

Aile ekonomisine katkıda bulunma düşüncesinden hareketle kooperatif kurma fikrinin ortaya çıktığını belirten Ercenik, “Evlerimizde yaptığımız reçel, marmelat, erişte, tarhana, salça gibi ürünleri paketleyip, kurduğumuz kooperatif aracılığıyla sosyal medyadan satışa sunuyoruz. Bu sayede aile ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Köyümüzün tüm kadınlarının aynı çatı altında toplanıp, sosyal güvencesi olan, kendine güvenen ve para kazanan kadınlar olması için bu yolda devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gurur duydum

Kadının üretimden gelen gücünün artması gerektiğini inandığını kaydeden Baro Başkanı Yıldız, “Kooperatifçilik, kırsal kalkınmanın sağlanması ve kırsalda kadının güçlenmesi konusunda öne çıkan en önemli modellerden birisidir. Kooperatifçilik, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının çözümünde bir mücadele yöntemi olmasının yanı sıra, istihdam sağlama açışından önemli bir sektör olan tarımın gelişimine de katkı sağlamaktadır. Kozanlı kadınlarımız da bunu başardılar. Gerçekten gurur duydum. Kozanlı kadınlarımızın bu gayreti ve emeği çok ama çok değerli ve herkese de örnek olmalı. Kadınlarımız her alanda olmalı ki toplum olarak daha da güçlenelim. Şehrimizde tarımın yoğun olarak yapıldığı diğer ilçelerimizde de kadın kooperatiflerinin sayısının artması dileğiyle kadın kooperatifimizi yürekten tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Ziyarette Kooperatif Başkanı Ercenik ve yönetim kurulu üyeleri, tamamen doğal yollarla yapılmış ve hiçbir katkı maddesi olmayan güneşte kurutulmuş biber salçası, domates salçası, dut reçeli, şeftali marmelatı, erişte ve sirondan oluşan sepeti, Baro Başkanı Yıldız’a takdim ettiler.

Son Haberler