Çarşamba, Ekim 5, 2022

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

- REKLAM -

Günümüzde alışverişlerde en sık kullanılan ödeme araçlarından biri de kredi kartlarıdır. Çok sayıda kişi nakit para ile ödeme yapmak yerine tek bir kart ile ödemelerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Elbette kredi kartı ile ödeme yapmanın sağladığı pek çok avantaj var. Ancak harcamaların dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini de göz ardı etmemek gerekir. Özellikle kart limitlerinin bilinmesi, asgari ödeme tutarlarının nasıl belirlendiği gibi konularda bilgi sahibi olunması önemlidir.

Öncelikle kredi kartı asgari ödeme nedir sorusunun yanıtının banka tarafından belirlenen minimum ödeme miktarı olduğunu belirtelim. Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini mutlaka dikkate almanız gerekiyor. Çünkü asgari ödeme tutarı da son ödeme tarihinden önce mutlaka yatırılmalıdır. Her kredi kartı kullanıcısının ödemesi gereken asgari ödeme tutarı aynı olmaz. Çünkü bu miktar banka tarafından kredi kartınızın limiti dikkate alınarak belirleniyor. Dolayısıyla kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarının sabit olması beklenmemelidir.

Bu konuda bazı yönetmeliklerin de dikkate alınması gerekiyor. İlgili yönetmelik kapsamında 15 bin TL’ye kadar olan limite sahip kredi kartları için asgari ödeme tutarının, toplam harcamanın % 30’u kadar olması gerekiyor. Şayet kredi kartının limiti 15 bin TL ile 20 bin TL arasındaysa bu durumda asgari ödeme tutarı, toplam harcamanın % 35’i kadar oluyor. Kredi kartı limitinin 20 bin TL ve üzerinde olması durumunda ise söz konusu oran % 40 dolaylarına çıkıyor.

Bir anlamda bankaların da kendi istekleri doğrultusunda kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlediklerinden söz edemeyiz. İlgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde bu oranlar belirleniyor. Burada önemli olan husus asgari ödeme tutarının sadece ekonomik açıdan zorlanılan dönemlerde tercih edilen bir ödeme şekli olmasıdır. Kredi kartı kullanıcıları sürekli olarak harcamalarının asgari tutarını öderse bu durumda toplam borç büyüyecektir. Zira ödenmeyen meblağ için bankaların bir faiz uygulaması yaptığını da göz ardı etmemek gerekiyor.

Bu konuda daha fazla bilgi almak ve en güncel oranları öğrenmek isterseniz hemen Findeks internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitede kredi kartı kullanıcılarını çok yakından ilgilendiren pek çok bilgiye yer veriliyor. Mutlaka siz de bu siteye uğrayın ve bilgileri gözden geçirin.

- REKLAM -

Son Haberler

İbil: Kimsenin Ayak Diremesine Aldırmadan Yasa Geçmeli

DİJİMED Başkanı Ersin İbil İbil, Dijital Medya Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili açıklamalarda...