Mengen; ‘Kamu görevlilerinin düşen alım gücü ek zam ile yükseltilmelidir’

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Adapazarı, Erenler ve Geyve’de İlçe Temsilcilikleri organizasyonu ile İşyeri Temsilcileri Toplantıları yapıyor.

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Adapazarı İlçe Temsilciliği İşyeri Temsilcileri Toplantısına Şube Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş da katıldı.

Okul Temsilcilerine yönelik selamlama konuşması yapan Işıksu; Eğitim çalışanlarının salgın sürecinde son derece fedakarca çalıştıklarını söyleyerek teşekkür etti.

Ekonomik bir mücadele içinde olduklarını belirten Işıksu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü iradesiyle başarılı bir şekilde baş edeceğiz. Siz sendika olarak bizler siyaset olarak bu ülkenin başarı çıtasının daha da yükselmesi için mücadele temposunu artırarak da çalışmaya devam edeceğiz. Adapazarı’nda gençlerle çok kıymetli buluşmalar yapıyoruz. Okullarımıza fiziki ve donanımsal destekler sağlamaya çalışıyoruz. Eğitim öğretime katkıyı bir görev olarak görüyoruz şeklinde konuştu.

Memur-Sen Sakarya İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen; Memur maaşlarını yükseltmek için, seyyanen zam, refah payı, oransal zam, matrahları yükseltme, vergi muafiyeti gibi birçok seçenek var. Enflasyona ezdirmemek, gerçek enflasyonu görmek, enflasyonu gerçekten ezen ek zam vermekle olur. En düşük memur maaşı, fotoğrafı net bir şekilde göstermektedir. Ek zam, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, Öğretmenlik Meslek Kanunu gibi başlıklar gündemimizdedir. Toplu sözleşmede aldığımız karara dayanarak, asgari ücret sonrası bir araya gelip çalışmaya başlamak üzere mutabık olduğumuz konularda gecikilmemeli, ek zam 15 Ocak maaşına yetiştirilmelidir dedi.

Toplu sözleşme ile elde edilen kazanımlara da değinen Mengen, en önemli kazanımlardan birinin de toplu sözleşme ikramiyesi olduğunu belirterek, “Toplu sözleşme ikramiyesini 134 TL’den 2022 yılı için 400 TL’ye çıkararak bir makas oluşturduk. Bu kazanım ile örgütlü olan ile olmayan arasında bir fark ortaya koyduk. Yıllar geçtikçe toplu sözleşme ikramiyesiyle memurun cebine giren miktar artacağı gibi, sendikalı ile sendikasız arasındaki fark da artmış olacak” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağına ilişkin bazı başlıkların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce kamuoyuyla paylaşıldığına dikkat çeken Mengen, “Önemli adımların olduğu taslakta boşluklar bırakılmamalı, taslak beklentileri karşılayacak şekilde güçlendirilerek bir an önce Meclis’e sunulmalıdır. Uzman öğretmenlik için ilave 1000 TL ve başöğretmenlik için ilave 2000 TL verilmesinin planlanması, ilave birer derece verilmesinin vadedilmesi, kontenjan sınırının olmaması, kariyer geçişlerinde yüksek lisans ve doktoranın karşılığının olması, adaylık kaldırma sınavının kalkacak olması güzel adımlardır. Okul yöneticilerinin görev süresi sınırının yükseltilmesi, yöneticilik görevlerinin kadro unvanı olarak tasarlanması, öğretmen alımında mülakatın kaldırılması, istihdamda güçlük çekilen yerlerde mali özendirme, uzman öğretmenlikten başöğretmenliğe geçişte süre sınırının esnetilmesi, doktoranın özendirilmesi için başöğretmenlikte sınav muafiyeti dışındaki hususlar yeniden değerlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Son Haberler