Oğuz Alkaş: Mısır Fiyatı Yeniden Değerlendirilmelidir!

MHP Sakarya İl Başkanı Oğuz Alkaş TMO tarafından açıklanan mısır fiyatları ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamasında fiyatın üreticinin beklentileri karşılamadığın ifade eden il başkanı Alkaş, pandemi, savaş ve kuraklıklarla gün geçtikçe daha da tırmanan gıda krizine karşı kendi kendimize yetebilmemiz için üreticinin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Açıklamadan bazı başlıklar şöyle:

MALİYETLERE GÖRE FİYAT DÜŞÜK KALDI 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından geçtiğimiz günlerde ton başı 6000 TL olarak açıklanan mısır alım fiyatı üreticilerimizin beklentisini karşılamamıştır.

Geçen sene açıklanan rakamın ton başına 5700 TL olduğu bir durumda mazot ve gübre başta olmak üzere üretim girdi maliyetlerinin %50’den fazla arttığını hesap ettiğimizde, %5 civarında artırılan fiyat çiftçimizin beklentisinden düşük kalmıştır.

ÇİFTİÇİNİN BEKLENTİSİ DÜŞERSE ÜRETİM DE DÜŞER

Çiftçinin beklentisi karşısında düşük kalan alım fiyatları önümüz yıl tarlaların boş bırakılarak mısır üretiminin düşmesine sebep olabilir.

Geçen yıl ülkemizin mısır üretimi önceki sezonlara göre artış göstermiş olmasına rağmen, hala ülke ihtiyacının %76,6’sı karşılanabilmekte olup, kalan ihtiyaç ithal edilmektedir. 

Bugün küresel bir krize dönüşen tahıl koridorundan geçen ürünün %30’nun mısır olduğunu düşündüğümüzde ve dünya tüketiminin sürekli arttığı bir ortamda yarın ithalat yapacak ülke bile bulmakta zorlanabiliriz.

Ayrıca üretilen mısırın %83’ü yem sanayinde kullanılmakta olup hem tarım hem hayvancılık faaliyetlerimizin daha ileri seviyelere gidebilmesi için mısır alım fiyatlarının tekrar değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu şartlarda yerel üretimin desteklenmesi elzem bir konudur.

Son Haberler