Pazartesi, Aralık 5, 2022

Plakalı Eşanjör Ne İşe Yarar?

- REKLAM -

Plakalı eşanjör ilk kez 1920’li senelerde üretilmiş bir tesisat ekipmanıdır. Aynı zamanda ısı eşanjörü olarak da bilinmektedir. Neredeyse tüm sektörlerde üretildiği günden beri sıklıkla kullanılır. Sıcaklıkları farklı olan iki akışkan arasında ısı transferi gerçekleşmesini sağlayan plakalı eşanjör aynı zamanda büyük avantajlara da sahiptir.

 Plakalı Eşanjörlerin Avantajları

 Plakalı eşanjörler diğer eşanjörlere göre daha büyük bir ısı transferi verimliliği sunmaktadır İki akışkanı plakalar ile ayıran ve diğer malzeme alternatiflerine göre de ince malzeme kullanılması önemlidir. Bu sayede ısı transferindeki hız artar ve transfer esnasında oluşabilecek ısı kayıpları da azalır. Kullanıldığı sistemler sayesinde birikecek tüm pislik ve tortu oluşumu da engeller. Tesisatta oluşabilecek tüm basınca karşı da eşanjör sistemini korur. plakalı eşanjör tesisat elamanı, devre ayırıcı, basınç kırıcı ya da tesisatlarda ısıtma elemanı olarak kullanılabilir.

 Plakalı Eşanjör Ne İşe Yarar?

 İlk olarak 1920’li yıllarda üretilen plakalı eşanjör birçok sektörde ve alanda kullanılır. Adı birçok kişi tarafından ısı eşanjörü olarak da bilinir. Akışkanların arasında ısı transferi gerçekleşmesini sağlayan eşanjörlerde üst üste geçirilmiş bir plakalı yapı mevcuttur. Plakaların köşelerinde giriş ve de çıkış yerleri bulunur. Plaka bir taraftan sıcak diğer taraftan ise soğuk sıvılar ile temas eder. Eşanjörlerde kullanılan plaka sayısına göre kapasitenin de artması mümkündür. Genel olarak sıvı ile sıvı arasındaki ısı değişiklikleri için kullanılsa da sıvı ile gaz ısı değişimlerinde de kullanılır.

 Plakalı Eşanjörler Nasıl Çalışır?

 Her ekipmanın ya da ürünün kendine göre bir çalışma prensibi mevcuttur. Bu nedenle plakalı eşanjör ekipmanlarının da nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Belirli sayıdaki plakaların yer aldığı plakalı eşanjörler hareketli ve sabit gövdelerin arasına monte edilir. Taşıyıcı olan çubuklar arasına dizilir ve cıvata sayesinde sıkıştırılan eşanjör paketine de hareketli ve sabit plakalar ile besleme sağlanır. Plakaların bu şekildeki dizilişi mutlaka plakaların birbirine temas etmeyeceği şekilde yapılır. Basınç kaybının ne kadar olması istenirse o oranda verim sağlamak için farklı desenlerin yer aldığı plakaları karışık bir şekilde dizmek mümkündür. Isı değiştirici üründe geçiş sayıları arttığında akıştaki yön değişmektedir.

- REKLAM -

Son Haberler

Erenler’in 30 Milyon TL’lik dev altyapı projesi tamamlandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Erenler’in dev altyapı projesini tamamladı. Cumartesi günü gerçekleştirilen son etap altyapı çalışmalarının gün içerisinde sonlanmasıyla beraber...