Çarşamba, Aralık 7, 2022

Pnömatik Silindir Nedir? Kaç Çeşit Pnömatik Silindir Vardır?

- REKLAM -

Pnömatik silindirler, açısal ve de doğrusal açıların elde edilmesi için kullanılan işlevsel mekanizmalardır. Bu silindirler, pnömatik halde bulunan enerjinin mekanik halde bulunan enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Hidrolik silindir olarak bilinen çeşide nazaran bir kıyaslama yapıldığında, pnömatik silindirlerin çok daha fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler, 10bar seviyesinde yer alan çalışma basınçlarında dahi başarılı bir şekilde görevlerini yerine getirirler. Bunun yanında, çok daha yüksek seviyelere sahip olan barlarda ise, dayanıklılık ve direnç seviyesi yüksek olan silindir çeşitleri tercih edilmektedir.

Silindirin çalışma prensiplerinin oluşması için toplamda iki şartın yerine getirilmesi istenir. Bunlar pistonun ileri, geri yönlü bir hareket sağlaması ya da hava tahliyesi yapmasıdır. Bu istenen şartlar yerine getirilmezse silindirlerde mekanik olarak çalışamaz.

Pnömatik silindirler üzerinde işlevsel yelpazeyi genişleten kısımlar bulunur. Bunlar silindir boruları, piston, piston kolu ve sızdırmazlık elemanlarıdır. Birbirleri ile bir bütün oluşturduğunda pnömatik silindirleri var eden bu kısımlar, kendi aralarında farklı niteliklere sahiptir. Bu niteliklerin çokluğu sayesinde de pnömatik silindirlerin kullanım alanlarında bir artış görülür.

Kaç Çeşit Pnömatik Silindir Vardır?

Pnömatik silindir modelleri, çeşitlilik yönünden geniş bir skalaya sahiptirler. Bu durumun sebebi ise, kullanım olarak geniş bir alanda tercih edilmesidir. Bu alanlar içerisine uyumlu olan pnömatik silindirlere ihtiyaç duyulduğu için her gün seri üretim şeklinde bu malzemeler üretilir.

Kalite yönünden istenilen verimi sağlayan ve uzun ömürlü bir yapıya sahip olan pnömatik silindirler, farklı çeşitler olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Tek etkili yay özelliğine sahip geri dönüşlü pnömatik silindirler
  • Tek etkili yaysız özelliğe sahip pnömatik silindirler
  • Çift etkili halde bulunan yastıksız pnömatik silindirler
  • Sabıt yay özelliğine sahip pnömatik silindir tipleri

Bu ve bunun gibi birçok özellik pnömatik silindir modellerin yer almaktadır. Hem özelliklerini daha detaylı incelemek hem de bu modelleri görmek için aşağıda verilen linki ziyaret edebilirsiniz.

https://smstork.com/

- REKLAM -

Son Haberler

‘Üniversite-Belediye işbirliğinin güçlü örneğini sergiliyoruz’

SAÜ Rektörü Prof.Dr. Hamza Al’ın nezaket ziyaretinde konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Üniversite-Belediye işbirliğinin güçlü örneğini sergiliyoruz. Bu...