Rektör Savaşan’ın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” Mesajı

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

1908 yılından itibaren her yıl kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramının, Türk Basınının sansürden kurtuluşunun ve basın çalışanlarımızın daha demokratik bir ortamda özgürce çalışmalarını sürdürmesinde önemli bir mihenk taşı olduğunu belirten Rektör Savaşan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Basın, kamuoyunu bilgilendirme, yönlendirme, eğitme ve kamuoyu oluşturma açısından demokrasilerde önemli bir güçtür. Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de bugüne dek önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiştir. Yazılı, görsel ve işitsel basın özellikle toplumun doğru bilgiye ulaşması, dünyadaki tüm gelişmelerden haberdar edilmesi ve vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması noktasında köprü görevi görmektedir. Halkın sesi olma misyonunu da üstlenen basın halkın istek, beklenti ve ihtiyaçlarının belirlenmesine de aracılık etmektedir. 

Günümüzde basın çalışanlarımız bu görevlerini bir taraftan objektif ve özgür biçimde bizleri bilgilendirip haberdar ederek, diğer taraftan ülkemizin menfaatlerini koruyarak, kamu düzenini sağlayarak, toplumsal dinamikleri, mesleki etik ve ahlaki kuralları da göz önünde bulundurarak başarıyla sürdürmektedir. Gazetecilerimiz ve basın çalışanlarımız  bu önemli görevlerini yerine getirirken zaman zaman zorluklarla karşılaşsa bile sorumluluk bilinci ile hareket etmekten vazgeçmemektedir.

Basın, özellikle içerisinde yaşadığımız salgın döneminde vatandaşların bilgilendirilmesi ve gelişmelerden haberdar edilmesi, salgına karşı mücadeleye teşvik edilmesi noktasında önemli bir itici güç olmuştur. Özellikle bu süreçte gece gündüz demeden toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi adına canla başla çalışan başta Sakarya yerel basını olmak üzere tüm basın çalışanlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum”

Son Haberler