Rektör Savaşan;“Öğrenci odaklı olmalıyız”

ÖSYM tarafından erişime açılan YKS sonuçları sonrasında tercih için geri sayım başladı. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ’nün uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitimi, huzur dolu eşsiz kampüsü, kariyer rehberlik hizmeti ile sosyal ve sportif olanaklarıyla Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olduğunu belirterek, öğrencileri Sakarya Üniversitesine davet etti.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, katıldığı televizyon programlarında SAÜ’nün uluslararası standartlardaki eğitim olanakları, kalite ve akreditasyonda alınan başarılar ve uzaktan eğitim süreci gibi birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Sakarya Üniversitesinin uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitimi, huzur dolu eşsiz kampüsü, kariyer rehberlik hizmeti ile sosyal ve sportif olanaklarıyla Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer aldığını belirten Rektör Savaşan, bu yıl SAÜ’yü tercih edecek öğrencilere de bir müjde verdi.

“Uzaktan eğitim altyapısı en sağlam üniversiteyiz”

Covid-19 pandemisi nedeniyle önemi artan uzaktan eğitim modelinin Sakarya Üniversitesinde halihazırda uzun yıllardan beri başarıyla yürütüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Savaşan, “Uzaktan eğitim altyapısı en sağlam üniversiteyiz” dedi. Tüm Türkiye’de 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime geçildiğinde 5 bine yakın derste tüm ön lisans, lisans ve lisansüstünde canlı interaktif eğitime geçtiklerini söyleyen Rektör Savaşan, “Bin 500’e yakın öğretim üyemiz araştırma anlamında ciddi çalışmalara imza atıyorlar. Yapılan bu araştırmaların ürüne dönüşmesi konusunda çok hassasız. Uzaktan eğitim hayat boyu öğrenme anlamında olanaklar sunuyor. Örgün eğitim ile birlikte entegre edildiğinde hem hocalara hem öğrencilere müthiş bir imkân sunuyor” diye konuştu.

“Kalite ve akreditasyonda fark oluşturuyoruz”

Sakarya Üniversitesinin kalite alanında Avrupa’da ve dünyada tanınan en saygın ödüllerden biri olan EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü alan tek Türk üniversitesi olduğunu kaydeden Savaşan, üniversitenin kalite ve akreditasyon alanındaki çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Rektör Savaşan, “Kaliteli eğitim olmazsa olmazımız. Bu anlamda öğrencilerimizin akreditasyona dikkat etmesi gerekiyor. Akreditasyon, bir kurumun yeterlilikler konusunda denetlenmesi ve bölümlerinin gerekli kazanımı öğrenciye verebilmesi adına bu yeterlilikleri sağlayabilmesi anlamına geliyor. Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de lisans bazında en çok bölümü akredite edilen üniversite olarak bu konuda fark oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerimiz uygulamalı eğitim ile iş hayatına bir adım önde başlıyor”

Sakarya Üniversitesinde yürütülen, öğrencilerin teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirmesini sağlayan uygulamalı eğitim ve sektörle entegrasyon modellerine de değinen Prof. Dr. Savaşan, SAÜ’yü tercih edecek öğrencilerin hangi alanda olursa olsun sektörle entegre bir şekilde mezun olacağını vurguladı. Sektörle entegrasyonu bu anlamda çok önemsediklerini dile getiren Savaşan, “Öğrencilerimiz sektör bağlantılarını oluşturmuş bir şekilde mezun olacak. Belli yeterlilikleri alıp hayat boyu geliştirme için gerekli olan donanımı da kazanıyorsunuz, ama öğrenmeyi öğrenmeniz ve kendinizi sürekli yenileyebilecek altyapıyı oluşturabilmeniz gerekiyor. 3+1 ve 7+1 Uygulamalı Eğitim Modelimizde öğrencilerimiz bir dönem kendini sektör ile buluşturuyor. Bu öğrenciler için büyük bir deneyim” dedi.

Optimum şehir Sakarya

Sakarya’nın İstanbul, Ankara gibi büyük illere yakın olması ve bu illeri birbirine bağlayan yolların üzerinde yer alan önemli bir kavşak noktasında bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Savaşan, “Sakarya, öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği ancak şehir gürültüsünden uzak kalabileceği niteliklere sahip bir şehir. Bunu ‘optimum şehir büyüklüğü’ olarak niteleyebilirim. Sakarya bu anlamda optimum (en uygun) bir şehir. İstanbul ve Ankara’ya yakınlığın yanında özellikle sanayi şehri olması da bize çok avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

İlk 3’te tercih eden öğrencilere araştırma desteği

İlk kez bu yıl başlatılacak ‘Öğrenci Ar-Ge Uyumu’ programından bahseden Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Üniversitemizin herhangi bir bölümünü ilk 3’te tercih eden öğrencilerimiz, hemen projesi olan öğretim üyelerimizle eşleştirilecek. Öğrencilerimiz araştırmanın ne olduğunu, projenin nasıl yapılacağını ve bu süreçlerin nasıl işlediğini hocalarımızla birlikte görmüş olacak. Birinci ve ikinci sınıfta hocalarımızın referansı ve ortalama ile birlikte yeni öğrenciler de katacağız. Özellikle sağlık bilimleri, fen bilimleri ve mühendislik alanlarında okuyacak olan en az 25 öğrencimiz, bu sayede daha fazla laboratuvar tozu yutmuş olarak mezun olacaklar. Biz hem özel sektöre hem de üniversitelere araştırma misyonunu da kazanmış mezunlar vermeyi hedefliyoruz” dedi.

“Psikoloji bölümü bu yıl ilk kez öğrenci alacak”

SAÜ’nün mevcut bölümlerine bu yıl eklemelerde bulunduklarını da aktaran Savaşan, “Psikoloji ve İngilizce Yazılım Mühendisliği bölümlerimiz bu yıl ilk defa öğrenci alacak. Yine uzaktan eğitim şeklinde verilen Adapazarı Meslek Yüksekokulunun da özellikle ‘web tasarımı’ ve ‘kodlama’ ile ilgili yeni bölümleri var. Mevcut fakültelerin yeni bölümleri ve daha fazla İngilizce programla yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“İlgi alanı sahibi olacaklar”

Sakarya Üniversitesi olarak bu yıl bir ‘ilgi alanı’ oluşturmayı amaçladıklarına işaret eden Rektör Savaşan, İşletme Fakültesi öğrencilerinin yeterlilikler yanında sertifika sahibi olarak mezun etmek istediklerini söyledi. Savaşan, “İşletme Fakültesine gelen öğrencilerimize fakülte yeterliliklerinin yanında pazarlama gibi ilgi duyduğu alanlarda seçimlik dersler yoluyla sertifika vermek istiyoruz. Öğrencilerimizi ‘İşletme Fakültesi mezunu ama ilgi alanı pazarlama’ şeklinde mezun etmek istiyoruz. Böylece kariyer hedeflerine uygun olarak bir sertifikalandırma yapılmış oluyor. Öğrencilerimiz yeterlilik kazansın, bir de özel yeterliliğini gösteren belgeye sahip olsun. Öğrencilerimize yaşam boyu öğrenme, kendini yenileme ve yeni istihdam gelişmelerine adapte olabilme yetkinliklerinde olduğu gibi bu yetkinliği de öğrencilerimize kazandırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Öğrenci odaklı olmalıyız”

Üniversitelerde üretilen bilgilerin ürüne dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Rektör Savaşan, “Sakarya Üniversitesi olarak sahadayız. Üniversitelerde üretilen bilginin ve araştırmaların teknolojiye dönüştürülmesi, bilginin ürüne dönüşmesi lazım. Üniversiteler öğrenci odaklı olmalı. Bu odaklılık popülist bir anlam taşımıyor. Öğrencinin kariyer hedeflerini besleyecek, üniversitelerin sahada olarak bilgiyi ürüne dönüştürecek şekilde olmalı” dedi.

Son Haberler