Çarşamba, Ekim 5, 2022

Şahıs Şirketi nedir?

- REKLAM -

Şahıs şirketi, adından da anlaşılacağı gibi, şahıslar tarafından kurulabilen bir şirket türüdür. Bu tür işlerde ortakların sorumlulukları sınırsızdır. Bu genellikle bir şahıs şirketidir ve genel kanı, bu şirketlerin sadece şahıs şirketleri için uygun olduğu yönündedir. Ama bu bir hata; Şahıs şirketleri, bir kişiye ait olabilir veya ortaklıklar yoluyla kurulabilir. Bu şirketlerde ortaklık devir süreci oldukça zordur. Tüm şirketin mutabakatı olmadan hisselerin devri veya satışı mümkün değildir. Küçük işletmeler için önerilen şahıs şirketlerinin genellikle tek bir kişiden oluşmasındaki temel neden bu olarak gösterilebilir.

Şahıs şirketi ile limited şirket arasındaki fark nedir?

Şahıs şirketi kurma aşamasında, halka açık limited şirketlerle olan farklılıklar genellikle merak konusudur. Şahıs şirketi ile LLC arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

Kuruluş maliyetindeki fark: Şahıs şirketleri, LLC’lerden çok daha düşük bir maliyetle kurulabilir. Pek çok farklı kritere bağlı olan bu farklılık, esas olarak halka açık limited şirketlerin ticaret odalarına tescil zorunluluğundan kaynaklanmaktadır.

Vergi farklılıkları: Özel şirketler gelir vergisi öderken, limited şirketler kurumlar vergisi öder. Gelir vergisi yıllık gelire göre şekillenmektedir. Daha fazla geliri olan şahıs şirketleri daha yüksek vergileri paylaşır. Bu vergi dilimlerinden yazımızın ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğiz. Kurumlar vergisi oranı %20 olarak belirlenmiştir. Ancak cumhurbaşkanlığı kararı ile bu oran 2021 yılı için %25’e, 2022 yılı için ise %23’e yükseltilmiştir.

Kuruluş Aşamaları Arasındaki Farklar: Şahıs şirketi kurma işlemleri limited şirkete göre çok daha kısa ve kullanışlıdır. Halka açık limited şirketin kuruluşu, şirket tüzüğünün hazırlanmasından ticaret odasına tesciline kadar birçok adımı kapsar. Bu işlemler için size bir mali müşavir eşlik etmelidir. Ayrıca, çevrimiçi olarak bile şahıs şirketi kurulabilir. Yapılan düzenlemelerle e-devletten şahıs şirketi kurmak mümkün hale geldi.

İşletme sahiplerinin sorumlulukları arasındaki farklar: Şahıs işletmelerinde şahıslar üçüncü kişilere ve resmi kurumlara karşı kendi malvarlıkları ile sorumludur. Halka açık limited şirketlerde bu durum şirkette sahip oldukları pay oranlarına göre şekillenmektedir.

Sermaye farkı: Şahıs şirketi kurulurken sermaye beyanı zorunlu değildir. Limited şirketlerde asgari 10.000 TL sermaye şartı getirilmiştir.

Tasfiye sürecindeki fark: şahıs şirketleri her zaman kapatılabilir; Bunun için tasfiye davası açılmasına gerek yoktur. Halka açık limited şirketlerin kapatılması için öncelikle tasfiye sürecinden geçilmesi zorunludur. Genellikle 1 yıl süren bu aşamaya girilirken resmi kurumlar bu konuda bilgilendirilir.

Şahıs şirketi ile şirket arasındaki fark nedir?

Halka açık limited şirketler ve anonim şirketler genellikle sermaye şirketleri kategorisinde değerlendirilmektedir. Dolayısıyla asgari sermaye miktarı gibi bazı sayısal farklılıklar dışında, özel şirketler ile özel şirketler arasındaki farklar oldukça benzerdir. Şahıs şirketi ile anonim şirket arasındaki farklar hakkında genel bilgi için limited şirket ile şahıs şirketinin farklılaştığı noktalara bakabilirsiniz.

Şahıs şirketi nasıl oluşturulur?

İş yeri açma aşamasında en sık sorulan sorulardan biri de şahıs şirketi nereye gidilir sorusudur. Şahıs işletmesinin kurulması için girilecek adres vergi dairesidir. Kuruluş için gerekli belgeleri toplayarak bizzat vergi dairesine gidebilirsiniz. Adına vekaletname düzenlenmiş bir muhasebeci veya mali müşavir de bunu sizin için yapabilir. Ancak son dönemde uzlaştırma işlemlerinin de işletme sahibi tarafından vergi dairesinde yapılması gerekmektedir. Talep sonrasında vergi dairesi tarafından görevlendirilen müfettişler belirttiğiniz adrese gelir ve gerekli kontrolleri gerçekleştirir. Denetim sırasında herhangi bir sorun çıkmazsa şahıs şirketi kurma işlemi birkaç gün içinde tamamlanır.

Şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler

Şahıs şirketi kurmak için gereken belgeler bu aşamada en çok merak edilen detaylardan biridir. Bu işlem talep edilirken vergi dairesine sunulması gereken belgeler şunlardır:

  • İşletme sahibinin kimlik kartının fotokopisi
  • pasaport fotoğrafı
  • Vekaletname (Talep bir muhasebeci aracılığıyla yapılmışsa gereklidir.)
  • İmza beyannamesi (noter tarafından verilmiş)
  • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi (İşletme ünvanı kurulan kişi çalışma alanının maliki ise tapu ibraz edilmelidir.)
  • İkamet belgesi (e-Devlet’ten alınabilir)

Kurulacak işyerine araç tescili yapılmak isteniyorsa, şahıs şirketi kurma şartlarına ruhsat ve satın alma notunun eklenmesi gerekir.

E-Devlet’te şahıs şirketi nasıl kurulur?

Son zamanlarda internet üzerinden şahıs şirketi kurmak sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Siz de vergi dairesine gitmeden e-devlet uygulaması üzerinden firmanızı kurmak için gerekli adımları atabilirsiniz. E-Devletten şahıs şirketi kurma işlemleri genel olarak beş aşamada gerçekleşir.

Bu işlem interaktif vergi dairesi üzerinden yürütülmektedir. Bu sisteme e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra öncelikle “Kayıt Bildirimleri” bölümünde “İşe Başla” seçeneğine tıklayın ve aşağıdaki adımları izleyin.

Şirket kaydı yapmak için, sanal ofis fiyatları ne kadar?

İş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi, faaliyet kodu (NACE) girilir. Doğrudan çalıştığınız yere ait bir ofis adresiniz yoksa home office olarak çalışacağınız ev adresinizi veya kiralayacağınız sanal ofisinizi de girebilirsiniz.

İşçi çalıştırıp çalıştırmayacağınız ve işyerinizin kiralık olup olmadığı belirtilir. Bu bilgiler, ödemeniz gereken stopaj hesaplanırken kullanılır.

Basit veya gerçek prosedür arasında vergilendirme türünüzü seçmelisiniz. Eğer e-ticarete başlamayı düşünüyorsanız bu gerçek bir işleme tabi tutulacaksınız demektir. Basit prosedür; Marangozlar, mahalle bakkalları, berberler ve terziler gibi işletmeleri kapsar.

Başlangıç ​​tarihi girilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta; En geç 10 gün içinde işe başladığını bildirmelisiniz. Bu süre içinde gerekli bildirimi yapmayan firmalara usulsüzlük cezası verilir.

Son olarak e-tebligat ile tebligat istenip istenmediği belirtilir; e-posta ve cep telefonu bilgileri girilir.

Bu adımları takip ettikten ve İnteraktif Vergi Dairesi ile şahıs şirketi başvurunuzu tamamladıktan sonra, birkaç gün içinde size inceleme tarihini bildiren bir SMS gönderilecektir. Bu yoklama için verdiğiniz adrese rapor veren görevliye kira sözleşmesini veya tapu fotokopisini ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra şahıs şirketi oluşturma süreci tamamlanmış olur. Başvurduğunuz web sitesine girerek şirketinizin vergi levhasının çıktısını alabilirsiniz.

E-ticaret için şahıs şirketi oluşturun

E-ticaret yapabilmek için işletme sahibi olmak zorunludur. Çünkü kurumsal kimliği olmayan girişimler sattıkları ürün için fatura kesemezler. Bu da yasa dışıdır.

Şahıs şirketi kurmak, düşük maliyeti ve kolaylığı nedeniyle e-ticaret yapmayı düşünenlere tavsiye edilebilecek bir yöntemdir. Ancak bunun küçük ve orta ölçekli işletmeler için geçerli olduğunu da ekleyelim. Çok yüksek satış rakamları elde etmeyi planlıyorsanız, yüksek vergi oranlarından kaçınmak için alternatif olarak diğer işletme türlerini de düşünmekte fayda var. Bir e-ticaret işi kurmayı düşünüyorsanız ancak bu konuda kafanız karıştıysa, çevrimiçi satış yapmak için bilmeniz gerekenler konusunda içeriğimize bir göz atmanıza yardımcı olacaktır.

E-ticaret için şahıs şirketi kurmak, çeşitli ödeme kanalı şirketleri ile çalışmanızın da yolunu açar. Alternatif ödeme kanalları sunmak, işletmenize müşteri ilgisine olumlu katkı sağlayacaktır. Bu ödeme modelleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız alternatif ödeme sistemi nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

E-ticarete başlamak için birçok zorluğa hazırlanmalı ve çeşitli uygulamalar gerçekleştirmelisiniz. İş kurma, elektronik fatura ve ön muhasebe altyapılarının oluşturulması, sanal ofislerin kiralanması veya marka tescili bunlardan bazılarıdır. Bu detaylarla tek tek uğraşmadan kullanıma hazır bir ticaret sistemine sahip olmak istiyorsanız, Vergi Mükellefi platformunun sunduğu fırsatlara göz atmanızda fayda var. Ekim 2020 itibarıyla 11.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı olan Mükellef platformu, IdeaSoft müşterilerine özel kampanyalar ve ödüller de sunuyor. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için Mükellef sayfasına bakabilirsiniz.

- REKLAM -

Son Haberler

İbil: Kimsenin Ayak Diremesine Aldırmadan Yasa Geçmeli

DİJİMED Başkanı Ersin İbil İbil, Dijital Medya Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili açıklamalarda...