Sakarya’da ‘Adalı Öykücüler Bize Ne Söyler’ Paneli ve İmza Günü

SBB, TYB Sakarya ve AKY ortak organizasyonunda, dört Adapazarlı öykücü, öyküyü konuştular.

Dünya Öykü Günü; SBB, TYB Sakarya ve Adalı Kadın Yazarlar Birliğinin ortak çalışması olan ‘Adalı Öykücüler Bize Ne Söyler’ Paneliyle ile kutlandı.

AKY Başkanı / deneme yazarı Filiz Toklu, açılış konuşmasına, Sait Faik’in ünlü ‘Meserret Oteli’nden bir bölüm okuyarak başladı. Ardından ‘Türk edebiyatında bir uç beyliği olan Sakarya’mızın bugüne kadar yetiştirdiği 30 şair ve yazarın 16’sı öykücü. İlginç bir sonuç bu. Üzerinde yüksek lisans veya doktora çalışması yapılması lâzım gelen var konu. Biz de Dünya Öykü Günü nedeniyle, yaşayan dört kadın öykücümüzle bugün ‘Adalı Öykücüler Bize Ne Söyler’i bir panel çerçevesinde konuşacağız’ diyen Toklu, panel için öykücüleri sahneye davet etti.

İnceleme araştırma yazarı Necla Dursun’un iyi hazırlanıp sunduğu panelde ise Adapazarlı öykü yazarları Arzu Özdemir (Karasu), Ayşenur Gülsüm (Ankara), Sinem Torun (İstanbul) ve Vildan Külahlı Tanış (Adapazarı), yönetici Dursun’un sorduğu dört soruyu cevaplandırdılar. Her bir öykücünün ilginç yazma serüvenlerinin ilgiyle izlendiği panelin ardından dört yazar da öykülerinden bire bölüm seslendirdiler.

Yaklaşık bir buçuk saat süren öykü etkinliğinin ardından yazarlar, okurlara kitaplarını imzaladılar.

Son Haberler