Siemens Türkiye, Sepiciler Deri’nin karbon salımını 1.145 ton azalttı

Siemens Türkiye, sürdürülebilirliği şirket kültürünü tüm süreçlerinde merkeze alarak, ‘gelecek için bugünü dönüştürmeye’ devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu sağlayan teknolojilerin üretiminde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Siemens, geliştirdiği teknolojiler ile geleceği şekillendirmeye aralıksız devam ediyor. Siemens Türkiye’nin farklı sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği özel enerji verimliliği projeleri, müşterilerinin ve ülkemizin karbon nötr olma hedefleri ile birlikte ekonomiye de önemli katkılar sağlıyor.

Binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alarak yenilikçi çözümler sunan Siemens Türkiye, enerji performans servislerini, enerji üretimi, tüketimi ve yönetimi alanlarında sahip olduğu derin teknolojik bilgi birikimini, varlık performansı ve bina yönetimi ile bir araya getiriyor.

Siemens Türkiye ile Enerji Performans Sözleşmesi yapan Sepiciler Deri, proje ait ilk sonuçları almaya başladı. Türkiye’de deri sektörünün önde gelen üreticilerinden Sepiciler Deri’de, projenin birinci etabında, verimli ömrünü tamamlamış makine yardımcı ekipmanları, sıcak su buhar ve kondens hatları değiştirildi.

Su, boilerlar yerine eşanjör sistemi ile ısıtılmaya başlandı. Yaklaşık 1,5 yıllık sürede tamamlanan ilk etap sonunda elektrik tüketimi yüzde 18, doğal gaz tüketimi ise yüzde 40’a varan oranda düşüş gösterirken yıllık karbon salımı da 1.145 ton azaltıldı.

Buhar kazanlarının yenilendiği projenin ikinci etabında ise doğal gaz tüketiminde minimum yüzde 4 daha düşüş hedefleniyor. Bakım maliyetlerini de yüzde 25 azaltan proje, yenilenen teknoloji ile beraber üretim süreçlerini kısaltırken üretim kalitesini artırdı.

– ‘Sepiciler Deri ile iş birliğimiz sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin en somut örneklerinden biri’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Hüseyin Gelis, projenin, sürdürülebilirlik faaliyetlerinin en somut örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

“Gelecek için bugünü dönüştürmek, etkili teknolojiler geliştirmek, dijitalizasyona öncülük etmek ve sürdürülebilirliğin şirket kültürlerini temelini oluşturduğunu belirten Gelis, ‘Bunlar tüm süreçlerimizin merkezinde yer alıyor. Kapsamlı teknoloji portföyümüz, müşterilerimizin daha sürdürülebilir yöntemlerle ve daha az kaynak kullanarak bu alanlardaki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Sepiciler Deri ile iş birliğimiz de sürdürülebilirlik faaliyetlerimizin en somut örneklerinden biri. Bu projeyle kısa sürede verimlilikte önemli mesafe kat edildi. Sepiciler Deri, sürdürülebilirlik faaliyetleri ile sektöre ve bulunduğu bölgeye örnek teşkil ediyor. Sepiciler Deri ile gerçekleştirdiğimiz ve hedeflenen rakamların üzerinde bir verimlilik sağladığımız enerji verimliliği projelerimize ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarla hız kesmeden devam edeceğiz.’ ifadelerini kullandı

Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Bölümü Ülke Yöneticisi Tolga Afşin de projenin sektör açısından örnek bir uygulama olacağına dikkati çekti.

Şirket olarak Türkiye’de binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alan yenilikçi çözümler ve teknolojiler sunduklarını aktaran Afşin, ‘Enerji Performans Servisleri ile Sepiciler Deri’nin ihtiyaçlarına özel hazırlanan yol haritası ve uygulama sonrası elde ettiği faydalar, Desigo CC kontrol yazılımı ile de somut bir şekilde ölçülebiliyor. ‘Enerji Performans Sözleşmesi’, yani ‘tasarruf ettikçe öde’ modeli ile Sepiciler Deri, verimliliğini önemli oranda artırırken, sağladığı enerji tasarrufu ve daha az karbon salımı ile sürdürülebilirlik hedeflerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmış oldu. Hem müşterimizin hem de ülkemizin ekonomi ve karbon nötr olma hedeflerine sağladığımız katkılardan dolayı gurur duyuyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

– ‘Siemens sunduğu finansman desteğiyle de projenin kolayca hayata geçirilmesini sağladı’

Sepiciler Deri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sepici ise izlenebilirlik, sürdürülebilirlik, çevre hassasiyeti, su-enerji tasarrufu ve verimliliği çalışmaları, karbon ayak izini azaltmak üzerine aldıkları önlemler ve belirledikleri hedeflerin kendileri ile aynı stratejileri uygulayan Siemens ekibi ile bir araya getirdiğini kaydetti.

Siemens Türkiye ile 2020 yılında temellerini attıkları fizibilite çalışmaları sonrası enerji verimliliği projesini 1,5 yıllık bir sürede tamamladıklarını belirten Sepici, şunları kaydetti:

‘Şu anda tesisimizde su, elektrik, buhar, doğal gaz hava tüketimlerimizde çok ciddi tasarruflar sağlamakla birlikte enerji izleme sistemi ile tüm tüketimimizi kontrol altında tutabiliyoruz. Siemens tarafından kurulan sistemlerin çalışma verimliliğini sürekli olarak izleyebiliyor ve kayıt altına alabiliyoruz. Projenin kolayca hayata geçmesinde Siemens Finansal Kiralama’nın sağladığı finansal desteğin önemli bir rolü bulunuyor. ‘Kazandıkça öde modeli’ ile sıfır yatırım maliyeti ile hayata geçirdiğimiz bu projede herhangi bir harcama yapmadan tasarruf etmenin yanı sıra ek kazanç da elde etmeye başladık. Uzun vadeye yayılan bir dönemde yapacağımız ödemeler sayesinde projeden sağladığımız tasarruflar, geri ödemelerimizin ana kaynağını oluşturacak.’

Sürdürülebilirliği sorumlu büyüme stratejisinin merkezine alan Siemens Türkiye, dünyanın geleceği için yenilikçi, verimli, enerji tasarruflu çözümler sunmaya; ihtiyaç duyan her bir kurum ve kuruluşa özel olarak hazırladığı enerji verimliliği projeleri ile dünyamızı karbondan arındırmaya hızla devam edecek.

Son Haberler