SUBÜ ile Pirelli arasında protokol imzalandı

SUBÜ ve dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Pirelli arasında protokol imzalandı. Protokole göre ilgili bölümlerden seçilen öğrenciler eğitimleri devam ederken firmada tam zamanlı olarak çalışacak. Ücretleri ve sigortaları firma tarafından karşılanacak öğrencilerin işleri de hazır olacak. Ayrıca SUBÜ’de her eğitim düzeyinden öğrenci ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ kapsamında firmada uygulamalı eğitim yapabilecek.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Dünya’nın önde gelen lastik üreticilerinden Pirelli arasında protokol imzalandı. Protokolün Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Pirelli Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Francesca Ballabene tarafından imzalandığı buluşmada Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Fuat Boz ile Prof. Dr. Naci Çağlar, Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Çalışkan ve Pirelli Türkiye İnsan Kaynakları Planlama ve Kontrol Yöneticisi Hakan Bahtiyar da yer aldı. Protokole göre ilgili bölümlerden seçilen öğrenciler Pirelli firmasında tam zamanlı olarak çalışacaklar. Daha sonra ise 2. öğretim derslerine girecekler. Öğrencilerin tüm ulaşım imkânları firma tarafından sağlanacak. Öğrencilik dönemi boyunca asgari ücreti ve sigortası firma tarafından ödenecek öğrencilerin mezun olduklarında da işleri hazır olacak. Protokole göre ayrıca SUBÜ’nün her öğretim düzeyinden öğrenciler ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ kapsamında firmada bir dönemlik tam zamanlı uygulamalı eğitimlerini ve yaz stajlarını yapabilecekler.

+1 modelinin başarısı

Dünyanın alanında önde gelen firmalarından birisiyle önemli bir anlaşma yaptıkları için memnuniyet duyduklarını söyleyen SUBÜ Rektörü Sarıbıyık, “Uyguladığımız modelin yıllardır üniversiteler ve iş dünyası arasında kurulmak istenen sıkı ilişkiyi ne kadar başarılı bir şekilde sağladığını her geçen gün daha da görüyoruz. Öğrencilerimiz üniversitemize adımlarını attıkları ilk günden itibaren hem buradaki havayı soluyorlar, hem de ileride yapacakları işe ilişkin ortam içerisinde yer almaya başlıyorlar. Bugün imzaladığımız protokol bunu daha da ileriye taşıyor. Öğrencilerimizin okurken para kazanmalarına, derslerde öğrendiklerini hemen uygulamalarına ve gelecekte de işlerinin hazır olmasına imkân sağlayacak bu anlaşma hayırlı olsun. İnşallah güzel bir örnek oluşturacağız. Bu protokol bizi ileride iş garantili eğitim uygulamalarına götürecek” diye konuştu.

Son Haberler