SUBÜ’de YÖKAK değerlendirmesi tamamlandı

SUBÜ’ye, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun görevlendirdiği Değerlendirme Takımı tarafından ‘Kurumsal Dış Değerlendirme Programı’ kapsamında ziyaret edildi. Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, değerlendirmenin sürekli iyileştirme prensiplerine katkı sağlayacağını ifade etti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne (SUBÜ) Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından ‘Kurumsal Dış Değerlendirme Programı’ kapsamında saha ziyareti gerçekleştirildi. 4-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaretin ‘Değerlendirme Takımı’nda Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyda Atalay, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhan Çebi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Ersin Akıncı, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezgin Ayan, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belma Tuğrul ve Anadolu Üniversitesi Kalite Koordinatörlüğü’nden Zuhal Biricik yer aldı.

Saha çalışmaları

Değerlendirme Takımı, saha ziyareti kapsamında SUBÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, fakülteler ve meslek yüksekokullarının akademisyenleri, öğrenci odak grupları ile uygulama ve araştırma merkezlerinin odak grupları ile görüşerek ‘Kurumsal Dış Değerlendirme Ölçütleri’ çerçevesinde üniversitenin kalite süreçlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  3 gün boyunca kalite güvencesi, eğitim-öğretim, Ar-Ge, toplumsal katkı ve yönetim sistemi ölçütlerine yönelik olarak SUBÜ’nün güçlü yönleri ile iyileşmeye açık yönlerinin belirlenmesi için çalışıldı. Ayrıca üniversitenin sürdürülebilir kurumsallaşma politikaları irdelendi.

Rehber olacak

YÖKAK Dış Değerlendirme Sürecinin öğretici niteliğine vurgu yapan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Dış bir gözün gerçekleştirdiği kalite değerlendirmesi çalışmaları son derece kıymetli oluyor. Değerlendirme Takımı’ndan alacağımız ‘Kurumsal Geri Bildirim Raporu’ aslında bize yapacağımız iyileştirmeler noktasında bir rehber olacak. Sürekli iyileştirmeyi prensip edinen bir üniversite olarak kalite çalışmalarının üzerinde özellikle duruyoruz. Bu anlamda YÖKAK tarafından görevlendirilerek 3 gün boyuna geceli gündüzlü çalışan kalite noktasında uzman hocalarımıza teşekkür ediyor, üniversitemizin akademik ve idari personellerine de değerlendirmeye sağladıkları katkıları için şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Son Haberler