Taşkent: Bu fiyatlarla üreticilerin üretimde kalması mümkün değil

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı mısır alım fiyatları hakkında basın açıklaması yaptı. Çiftçinin beklentisinin yine karşılanmadığını ve üreticilerin mağduriyetlerinin artacağını söyleyen CHP’li Taşkent’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2023 yılı sezonuna ait ton başına mısır alım fiyatını açıkladı. Çiftçi 10 lira fiyat beklerken, fiyat kilo başına 6 lira olarak belirlendi. Toprak Mahsulleri Ofisi, mısır alım fiyatını geçen yıl kilo başına 5 lira 70 kuruş açıklamıştı. Bu yıl sadece 30 kuruş artışla 6 lira olarak belirledi. İğneden ipliğe her şeye zam gelirken, yurttaşın alım gücü bu kadar düşmüşken çiftçiye reva görülen 30 kuruş artış oldu.  

Bu fiyatlarla üreticilerin üretimde kalması mümkün değil. Açıklanan bu fiyat bize şunu gösteriyor: İktidar çiftçisini, toprağını korumuyor! Girdi maliyetleri sadece son bir yılda yüzde 150’nin üzerinde artmışken bu fiyatı belirlemek çiftçiye üretim yapma demektir. Üstelik fiyat belirlenirken sadece maliyetlerdeki artışa bakmak da yetmez. Bunu üreten kişi ailesiyle birlikte nasıl geçinecek asıl buna bakmak lazım. 

İktidar bu yanlıştan dönmezse ürünün karşılığını alamayan çiftçi artık üretim yapamayacak. Sakarya için de çok önemli bir üretim değeri olan mısır alanları artık ekilmeyecek. Bu kayıp sadece mısır üreticilerinin değil tüm ülkemizin kaybı olacak. Bu yanlıştan dönülmesi, emeğin değerinin verilmesi, üreticinin yeniden üretim yapacak koşullarının sağlanması lazım. 

Son Haberler