Cuma, Aralık 1, 2023

‘Tatmin Edici Bir Teklif Gelmemesi Durumunda Gereğini Yapacağız’

Eğitim Bir Sen Sakarya 2 No’lu Şube Başkanı Dr. İsmail Akyüz, önümüzdeki hafta Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yetkilileriyle Akbank yetkililerinin yapacağı görüşme öncesinde üniversite personelinin banka promosyon anlaşmalarının güncellenmesi taleplerini yineleyerek “Ekonomideki dalgalanmaların yol açtığı yüksek enflasyon nedeniyle önceden yapılan promosyon sözleşmeleri değişen şartlara uyum sağlayacak şekilde yenilenmeli, her iki üniversite yönetimi de güncelleme talep etmelidir.” dedi.

“Promosyon Güncelleme Talebimize Banka Olumlu Dönüş Yapmalıdır”

Eğitim Bir Sen Sakarya 2 No’lu Şube Başkanı Dr. İsmail Akyüz sözlerine şöyle devam etti: “Eğitim Bir Sen olarak, geçen ay her iki üniversite rektörlüğüne banka promosyonlarıyla ilgili güncelleme yapılması için dilekçe ile resmi başvuruda bulunduk. Başvurumuz üzerine rektörlüklerden Akbank’a toplantı talebinde bulunuldu. Bu kapsamda önümüzdeki hafta başında ilgili rektör yardımcılarıyla Akbank temsilcileri arasında bir toplantı yapılması planlanıyor. Toplantıda Akbank’ın güncelleme talebine nasıl yanıt vereceğini takip edeceğiz.”

Banka Promosyon anlaşmalarının günümüz şartlarına göre revize edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. İsmail Akyüz: “Üniversitelerin dilekçemiz üzerine harekete geçmesini çok kıymetli buluyoruz. Ancak banka temsilcileri ile yapılacak görüşmeden hem Haziran ayında maaşlara yapılan zam hem de yılbaşında yapılacak olan zam oranlarının dikkate alınarak promosyonlarda tatmin edici bir güncelleme teklifinin gelmesini bekliyoruz” dedi.

“Tatmin Edici Bir Teklif Gelmemesi Durumunda Gereğini Yapacağız”

Promosyon sözleşmelerinin enflasyon ile birlikte değersizleştiğini belirten Başkan Akyüz, taleplerini yineleyerek çağrıda bulundu: “Yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle önceden yapılan promosyon sözleşmeleri revize edilerek değişen şartlara uyum sağlayacak şekilde yenilenmeli, bu revizyonun yapılmaması durumunda sözleşmeler ilgili idareler tarafından tek taraflı feshedilmeli ve yeni ihaleler açılmalıdır. 

Üniversite yönetimlerini promosyon güncelleme talebinin arkasında durmaya çağıran Akyüz sözlerini şöyle tamamladı: “Eğitim Bir Sen olarak çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik refah düzeylerini artırılmasına yönelik mücadelemizi sürdürüyoruz. Her bir eğitim çalışanının hakkını koruyacak adımları kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Yıllardır verdiğimiz emek mücadelesinin meyvesi olan kazanımlarımız ile birlikte; adil ve hakkaniyete uygun çözümler üretmeyi sürdürerek, ‘Banka Promosyon Anlaşmaları’ ile ilgili konunun takipçisi olacağız. Bu konuda üniversite yönetimlerinin kararlı olması personelin haklı talebi için son derece önemlidir. Biz Eğitim Bir Sen olarak gerektiğinde her iki rektörlüğe de hukuki destek vermeye hazırız. “

Son Haberler