Ümit Dikbayır, 5 maddelik soru önergesi verdi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dkbayır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına 5 maddeden oluşan soru önergesi verdi.

”Çok fazla su kaybı olmaktadır”

Dikbayır, TBMM’ye vermiş olduğu önergede suyun gün geçtikçe azalan stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. Dikbayır: ”Su, kullanım miktarına dayalı olarak miktarı ve kalitesi gün geçtikçe azalan stratejik öneme sahip bir kaynaktır. Türkiye’de ve dünyada en çok tarımsal sulamalarda kullanılmaktadır. Gelecekte su kaynaklarının kullanımı ve kalitesini etkileyecek en önemli faktörlerden biri suyun tarımda etkin bir şekilde işletilmesi ve yönetilmesi olacaktır. Sakarya ili Geyve ilçemizde sulama kanallarından sulanan arazi miktarı 27.000 dekar olup kanal uzunluğu 92 kilometredir. Bu kanallar 1980’li yıllarda DSİ tarafından yapılmıştır. Yıllar içerisinde meydana gelen aşınmalardan dolayı çok fazla su kaybı olmaktadır.  Bu da sulamanın belirtilen sürede bitirilmesini engellemektedir” ifadelerine yer verildi.

Ruhsatsız kuyudan alınan 4 katı

Dikbayır: ”Çiftçimizi zora sokan durumlardan bir diğeri ise ruhsatlı kuyulardan alınan ücret dekar başına 17 TL iken, ruhsatsız kuyulardan alınan miktar bunun 4 katıdır. Sulama yapılan arazilerin suyu şebeke dışı ve şebeke içi diye ücretlendirilmektedir. İçerisinde aynı parsele ekilen iki ürün de ücrete tabi tutulmaktadır.

Buna göre;

1- 1 Ocak’ta başlayıp 15 Mart’ta biten sulama için beyan verme süresinin tekrar uzatılması düşünülmekte midir? Bununla ilgili yapılan bir çalışma veya tarafınıza gelen talep var mıdır?

2- Ruhsatlı ve ruhsatsız kuyulardan alınan ücret çiftçinin verimli üretim yapabilmesi daha uygun bir fiyata verilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?

3- Yıl içerisinde aynı alana yapılan ekimlerden ücret alınmaması mümkün müdür?

4- Sulama ile ilgili gelen aylık elektrik faturalarının ödemesini ancak hasat döneminden sonra yapabilen çiftçimize yüklenen faiz borçlarının alınmaması veya silinmesine İlişkin bir çalışma var mıdır? Varsa bunun devlete maliyeti ne olacaktır? Bununla ilgili yapılan eski analiz çalışması var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?

5- Sulama masraflarının düşürülmesi için kapalı devre basınçlı sisteme geçilmesi yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?” 

Son Haberler