‘Üretimin durmamasını faydaya dönüştürdük’

Akit TV 15.00 haberlerine canlı bağlantıyla katılan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, pandemi döneminde üretim sektörünün durmamasını öğrenciler açısından faydaya dönüştürdüklerini belirtti. Tercih dönemi ile ilgili olaraksa, öğrencilere severek okuyacakları ve gelecekte de çalışacakları bölümler tercih etmelerini tavsiye etti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Akit TV’nin 15.00 haberleri canlı yayınına katılarak Feridun Erdoğral’ın sorularını cevapladı. Sarıbıyık, yaklaşan üniversite tercihlerinin konuşulduğu programda SUBÜ’nün öne çıkan yönlerini, mezunların iş imkânlarını, iş dünyası ile iş birliklerini ve üniversitenin misyonu doğrultusunda gerçekleştirdiği hamleleri paylaştı.

30 binden fazla canlı ders

Pandemi sürecinde öğrencilerle birlikte kendilerinin de bir takım zorluklar yaşadıklarını aktaran SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bizim temel misyonumuz uygulama becerisine sahip nitelikli insan yetiştirmek ve uygulanabilir Ar-Ge yapmak. Bu süreç içerisinde öğrencilerimizle iletişimimizi aksatmadan uzaktan eğitimle teorik olan derslerimizi 30 binden fazla canlı dersle sürdürdük. Bunun yanında bizim esas işimiz iş dünyasının beklentilerini karşılayacak nitelikli insanlar yetiştirmekti. Pandemi sürecinde de bir dönem tam zamanlı iş yeri uygulamamızdan taviz vermedik. 2020-2021 Akademik Yılı’nda 5 binden fazla öğrencimizi iş dünyasıyla buluşturduk. Üretim sektörüyle olan kısımda sanayinin durmadığı ortamda biz de bunu öğrencilerimiz açısından faydaya dönüştürmüş olduk. Öğrencilerimiz hem deneyim kazandılar hem de para kazandılar. Bu deneyimleriyle birlikte de birçoğu işe girdi” diye konuştu.

Sakarya güçlü bir şehir

Sakarya’nın Türkiye’nin en yaşanabilir şehirlerinden birisi olduğunu kaydeden Sarıbıyık, “Aynı zamanda sanayi, tarım ve turizm alanlarında güçlü bir şehir. Bizim tüm bu alanlara yönelik olarak fakültelerimiz var. Teknoloji Fakültemizde MÜDEK akreditasyonuna sahip mühendislik bölümlerimiz var. Sakarya meyve, sebze ve tahıl deposu. Ziraat Fakültesi öğrencilerimiz sektör ve sahayla iç içe çalışmalarını sürdürüyor. Denizi, gölleri, yaylaları, dereleri olan bir şehirde Turizm Fakültesi olmazsa olmaz. Sektörün ciddi anlamda ihtiyaçlarını karşılayan nitelikli ara eleman hatta bazen iş dünyasının ana eleman diye adlandırdığı meslek yüksekokullarımızdaki 60 programla iş dünyasının taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. Bizim temel farkımız +1 Uygulamalı Eğitim Modelimiz. Bu modelle bir iş dünyası ile iç içe çalışıyor, öğrencilerimizin mezun olmadan iş tecrübesine sahip olmalarını sağlıyor. Bu deneyimler iş kurarken de büyük faydalar sağlıyor.”

40’ın üzerinde öğrenci kulübü

Öğrencilerle birlikte çalışmayı önemsediklerini söyleyen Sarıbıyık, “Geçtiğimiz yıl TEKNOFEST’e katılan öğrencilerimiz elektrikli araçla 3 ödül birden aldı. Yüzde 95 yerliliğe sahip aracımızın motorunu kendi araştırma görevlimiz üretti. İHA yarışmasında ise Türkiye 5.si olduk. Bu yıl düzenlenecek yarışma için pandemi döneminde olmamıza rağmen öğrencilerimiz atölyelerimizde çalışmalarını sürdürüyor. 40’ın üzerinde öğrenci kulübümüzde öğrencilerimizin yaptıkları çalışmaları destekliyoruz. Spor Bilimleri Fakültemizde 110’un üzerinde milli sporcumuz var. Onlara da her türlü kolaylığı sağlama gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Lider kişiler yetiştirmeliyiz

Türkiye’nin 10 bin dolar civarındaki milli gelirini yukarılara çıkarması için üretim yapabilmesi gerektiğini vurgulayan Sarıbıyık, “Bunun için de Ar-Ge’nin, tasarımın, prototip üretiminin ve daha sonrasında da pazarlama ile ilgili olan kısmında üniversiteler tarafından ciddiye alınarak yapılması gerekiyor. Artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Biz bunu görüyor ve bilginin yanında öğrencilerimizin beceri kazanmasını da önemsiyor ve bunun için çalışıyoruz. Bilimsel çalışmalarla üretimin örtüşmesini sağlamamız gerekiyor. Üretime dönmeyen bilimsel çalışmalar bir anlam ifade etmiyor. SUBÜ olarak üretime dönen ve kullanılan bilginin geliştirilmesini önemsiyoruz. YÖK Üstün Başarı Ödülü’nü aldığımız kanser teşhis ve tedavi cihazı Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’ndeki hocalarımız tarafından ortaya çıkarılan bir cihaz. Lider konumundaki bir kişi ülkenin kaderinin değişmesine yol açabiliyor. Bu tip örnekleri ve rol modelleri çoğaltarak yolumuza devam etmemiz gerekiyor.”

Şehrimize bekliyoruz

Öğrencilere severek okuyacakları ve çalışacakları bölümler seçmelerini tavsiye eden Sarıbıyık, “Kimsenin hatırı için bir bölüm okunmaz. ‘Üniversiteye neden gidiyorsunuz?’ sorusunun sorulduğu bir ankette öğrencilerin çoğu ‘bir meslek edinmek için’ cevabını veriyor. Bununla bağlantılı olarak yapacakları tercihlerde mutlu olacakları tercihi öne çıkartmaları gerektiğini düşünüyorum. Biz de bu anlamda ister işini kuracak olsun, ister çalışacak olsun iş dünyası ile iç içe çalışan bir üniversite olarak, iş dünyasının yoğun bir şekilde yer aldığı yaşanabilir bir şehirde öğrencilerimizi görmekten mutluluk duyacağız. Öğrencilerimizi Sakarya’ya bekliyoruz.”

Son Haberler