Pazartesi, Aralık 5, 2022

Yabancı gayrimenkul yatırımında Sakarya ilk üçte

- REKLAM -

EVA Gayrimenkul Değerleme, son iki yılda yabancı yatırımcıların Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını ilk 10 ülke bazında ve en fazla tercih edilen ilk 10 ili temel alarak masaya yatırdı. Türkiye’de gerçekleştirilen yabancı yatırımlarını toplam edinim adedi ve tüm işlemler bazında değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, yatırımların 2021 yılında 2020 yılına göre edinim adedi bazında  %65 arttığını ortaya koydu.  Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği iller arasında Bursa, Antalya ve Sakarya ilk üçte yer aldı.  

Yabancı yatırımcıların 2021 ve 2020 itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri tüm gayrimenkul cinsinden alımları mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, alan bazında 2021 yılı itibariyle 2020 yılına kıyasla %46, işlem sayısında ise %65 artış olduğunu belirledi.

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 ve 2021 yılı Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2020 yılında toplam 5 milyon 988 bin 203 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılında yüzde 46 artarak 8 milyon 755 bin 786 metrekare oldu.

Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı

Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2021 yılı toplam itibariyle Türkiye genelinde, toplam 58 bin 576 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre 4.çeyrekte yüzde 44,04 bir artış görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı itibariyle yüzde 2,7 iken bu oran 2021 yılında yüzde 3,9’a yükseldi.

Başka bir açıdan bakıldığında tüm gayrimenkul türlerinde yabancıları edindiği mülk sayısı 68.168 adet. Konut bu toplam içinde %86’sını oluşturuyor. 2021 de bu rakamın 15.71 adedi de vatandaşlık için alındı.

Gayrimenkulde yüzölçümü bazında Kuveyt, satış adedi olarak İran ilk sırada

2021 yılı itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada Kuveyt yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Afganistan’ın yerini alan Kuveyt’i sırasıyla Almanya, ABD, Afganistan, Irak, Yemen, İran, Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Azerbaycan takip ediyor.

İran ilk sırada

2021 yılı itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam gayrimenkul satış adetinde son 3 yılda olduğu gibi İran, Irak ve Rusya Federasyonu yine ilk sırayı aldı. Bu ülkeleri sıra ile Afganistan, Almanya, Kazakistan, Kuveyt, ABD, Azerbaycan ve Kuveyt takip etti. Tapu verilerine göre ABD son üç yıldır ilk defa ilk 10 alım listesine girdi.

Gayrimenkul yatırımında Bursa, Antalya ve Sakarya ilk üçte

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il yine Bursa olurken, Bursa ilini sırası ile Antalya, İstanbul, Sakarya, Muğla, Mersin, Yalova, Ankara, İzmir ve Samsun izledi.

Tüm gayrimenkul cinsinden 2021 yılı itibariyle en çok tercih edilen illerde satış adeti bazında ise ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul ilini sırası ile Antalya, Ankara, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Sakarya, Muğla ve Samsun izledi. Adet başına edinim verilerini incelediğimizde Bursa ve Antalya’da  ortalamada daha  büyük alanlara yatırımlar yapıldığını, en küçük alan yatırımının ise İzmir’de olduğunu görüyoruz.

- REKLAM -

Son Haberler

Erenler’in 30 Milyon TL’lik dev altyapı projesi tamamlandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Erenler’in dev altyapı projesini tamamladı. Cumartesi günü gerçekleştirilen son etap altyapı çalışmalarının gün içerisinde sonlanmasıyla beraber...