Ana Sayfa Yaşam 'Basın demokrasinin güvencesidir'

‘Basın demokrasinin güvencesidir’

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federayonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur yazılı bir açıklama yaptı.

Matur’un açıklaması şöyle;

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlansa da, 112 yıl önce kaldırılan sansürün bugün farklı şekillerde uygulanıyor olması nedeniyle artık bugünü bayram olarak nitelemek zorlaşmıştır. Bu nedenle biz gazeteciler bugünü artık “Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü” olarak görüyoruz.

Bugün iktidarıyla, muhalefetiyle herkesin şikayet ettiği sosyal medyadaki kirli bilginin yayılma hızı, doğru bilgiye, yani gerçek gazeteciliğe duyulan ihtiyacı her geçen gün arttırmaktadır. Buna rağmen demokrasinin vazgeçilmezi olan gazetecilik mesleği çok zor şartlar altında ifa edilmektedir. İfade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar ve gittikçe kötüleşen ekonomik koşullarla işsizlik, gazeteciler için bir kaçınılmaz son haline gelmiştir. Bugün ülkede artık sayıları on binleri aşan işsiz gazeteciler bulunmaktadır.
Böyle bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın, milletin müşterek sesidir” sözüne uygun bir şekilde halkın sesi olmak için çabalayan biz gazeteciler, bir yandan meslek onurunu, diğer yandan demokrasiyi korumak adına yılmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde görevini yerine getiren özgür basının demokratik toplum düzenlinin korunmasının en büyük güvencesi olduğuna inanıyoruz.  Bu inançla 24 Temmuzları bayram olarak kutlamak dileğiyle tüm meslektaşlarımızın “Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü”nü kutluyoruz.

Most Popular

‘Türkçemize sahip çıkalım’

Milliyetçi Hareket Partisi Adapazarı ilçe başkanı Halil Hakan Oturak, 26 Eylül Türk Dil Bayramı vesilesi ile bir açıklama yayınladı.

Marmara Denizi’ndeki Deprem Silivri Depreminin Artçısı Olabilir

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AYM) ile Jeoloji Mühendisliğince yapılan değerlendirmede, 24 Eylül’de Marmara Denizi’nde gerçekleşen ve İstanbul’da...

‘ATEŞGEÇİRMEZ’ finale kaldı

Özel Neva Ortaokulu 6/D sınıfı öğrencisi Serranur Akgül, "ATEŞGEÇİRMEZ" projesi ile bu sene üçüncüsü düzenlenen "Uzay ve Teknoloji Festivali 2020" finallerine kalmaya...

SAÜ’nün Geliştirdiği Uzaktan Eğitim Platformunun İlk Toplantısı Yapıldı

Sakarya Üniversitesi tarafından yükseköğretim kurumları için geliştirilen Uzaktan Eğitim Platformu’nun (UZEP) eğitim seminerlerinin ilk toplantısı online olarak yapıldı. UZEP...

Recent Comments