Pazartesi, Aralık 5, 2022

‘Zorunlu asansör boşluğu isteğe ve ihtiyaca bağlı olsun’

- REKLAM -

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Oda bünyesindeki Mimarlık-Mühendislik sektörü temsilcilerinden oluşan 18. Meslek Komitesi üyeleri Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’yi makamında ziyaret etti.

SATSO 18. Meslek Komitesinden Başkan İlker Ergül, Başkan Yardımcısı Orhan Gazi Kılıçaslan, Meclis Üyesi Burcu Başar Akgün ve Adem Çalışkan’ın katıldığı ziyaretin ana gündemini SBB İmar Yönetmeliği’nde yer alan zorunlu asansör boşluğu uygulaması oluşturdu.

Sektör temsilcileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yüce’ye, imar yönetmeliğinde yer alan kat adedi 3 olan binalarda asansör boşluğu bırakılması zorunluluğunun bir zorunluluk olmaktan çıkarılması gerektiğine yönelik ayrıntılı bilgiler vererek sektörün bu konuda beklenti içerisinde olduğunun altını çizdiler.

Komite Başkanı İlker Ergül konuyla ilgili Başkan Yüce’ye bilgi vererek şunları dile getirdi: “Büyükşehir Belediyemiz İmar Yönetmeliğine göre 3 katlı yapılarda asansör boşluğu, 4 ve üzeri katlı yapılarda asansörün kendisinin yapılma zorunluğu bulunuyor. Şehrimizin imarı 3 kat ile sınırlı olması nedeniyle projelerde asansör zorunluluğu olmamasına rağmen boşluğunu bırakma zorunluluğu oluşmaktadır. Bu durum birçok uygulama sorunları oluşturmaktadır. Bırakılan bu boşluğun yerinde, müteahhit ya da mal sahipleri tarafından birçok maksatla kullanılması üzerine, projeye aykırılık oluşmakta ve yapıların iskan almasında zorluklar çıkarmaktadır. Uygulamanın bir zorunluluk olarak değil, isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak uygulanması daha da uygun olacaktır. Asansör yapılmayacak binalarda bir boşluğun durması hem plan bazlı, hem de bürokratik anlamda sorunlar doğurmaktadır.

Bazı illerde bu problem plan notu ve meclis kararı ile çözülmüştür. Benzeri bir uygulama ile bu sıkıntıdan kurtulmamızın mümkün olduğu düşüncesindeyiz. Büyükşehir Belediyemizin de bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek konu hakkında talebi olumlu karşıladı ve konu ile ilgili değerlendirme yapılacağını vurguladı.

- REKLAM -

Son Haberler

Erenler’in 30 Milyon TL’lik dev altyapı projesi tamamlandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Erenler’in dev altyapı projesini tamamladı. Cumartesi günü gerçekleştirilen son etap altyapı çalışmalarının gün içerisinde sonlanmasıyla beraber...